Учора з артилерійської бази, що поблизу Славути, вивезли останні 160 тонн боєприпасів, які зберігали тут понад півстоліття. Військовики завантажили снаряди на чотири спеціально обладнані автомобілі й відправили їх на розташовані за 30 кілометрів склади у Цвітосі. Наразі військову частину розформовують. Ця процедура мала відбутися ще у жовтні 2006 року. Однак через брак фінансування затягнулася донині.
Об’єкт здавна викликав головний біль у місцевої влади та жителів навколишніх районів, оскільки вибухонебезпечні склади розташовані за сім кілометрів від Хмельницької атомної електростанції. Ще свіжа в пам’яті славутчан пожежа 2005 року у Цвітосі, внаслідок чого близько десяти військовослужбовців зазнали поранень. І лише за щасливим збігом обставин минулося без руйнувань.
На 252 гектарах площі зберігали 54,2 тисячі тонн боєприпасів, причому не лише у сховищах, а й під накриттям та на майданчиках. Свого часу сюди навіть звозили боєприпаси радянських військ, які залишали Східну Європу. Чотири роки тому звідси вивезли реактивні системи, залишивши лише звичайні артилерійські снаряди. Утримання військової частини «влітало» для оборонного відомства у 12 млн. гривень щорічно.
Загалом західному оперативному командуванню залишився зайвий радянський арсенал у 540 тисяч тонн ракет і боєприпасів. Містилися вони на чотирьох базах та 56 складах. Під час реформування військ удалося ліквідувати 47 об’єктів, на яких складували 437 тисяч тонн боєприпасів. Припинили існування артсклади у Бродах і Брюховичах на Львівщині. Нині настала черга Славути. До речі, всіх військовослужбовців частини працевлаштовано.
Як розповів «УМ» командувач Сухопутних військ Збройних сил України, генерал–полковник Іван Свида, всього в нашій країні необхідно утилізувати 454 тисячі тонн боєприпасів. Цьогоріч заплановано знищити 28 тисяч тонн смертоносного вантажу. Відповідно до державної програми, завершити цей процес необхідно до 2017 року.
А що стосується вивільненої території військової частини, то у зв’язку з добудовою третього і четвертого блоків ХАЕС, тут, найімовірніше, зведуть житло для працівників станції.