«Ми повністю звільнили країну від тероризму, повернули контроль над усією територією Шрі–Ланки», — заявив учора на урочистому засіданні парламенту президент країни Махіндра Раджапакса. Напередодні армія ліквідувала останні вогнища спротиву бойовиків угруповання «Тигри визволення Таміл Іламу».
Громадянська війна у Шрі–Ланці тривала з 1983 року і забрала життя понад 70 тисяч осіб. Тамілам так і не вдалося досягти своєї мети — створити власну державу в місцях компактного проживання на півночі й північному сході острова. Але сепаратистські ідеї не підуть у забуття, як і брутальність, з якою діяли урядові війська не лише проти озброєних бойовиків, а й проти цивільного населення. Міжнародні організації, ЄС та США закликали уряд Шрі–Ланки розпочати діалог із тамілами та іншими національними меншинами країни. На думку Брюсселя та Вашингтона, пріоритетом має стати надання термінової гуманітарної допомоги мирним мешканцям, які опинилися в зоні бойових дій та втратили майно і дах над головою. Рахунок жертв серед цивільних іде на тисячі, а доступ у райони недавніх бойових дій дуже ускладнений.
Генсек ООН Пан Кі Мун відвідає Шрі–Ланку найближчої п’ятниці. Міністри закордонних справ ЄС заявили про потребу проведення незалежного розслідування і встановлення причин загибелі такої великої кількості цивільних. Чи не був це прихований під боротьбу з бойовиками геноцид проти тамільського населення? Наразі відомо, що правила, звичаї та закони ведення війни порушували обидві сторони конфлікту.
ДОВІДКА «УМ»
Напруга у відносинах між сінгалами, які становлять три чверті з 20–мільйонного населення острова і сповідують головним чином буддизм, та тамільською меншиною, більшість з якої є індуїстами, існувала віддавна. Після здобуття незалежності від Великої Британії 1948 року сінгали домінували в політичному та економічному житті острова, просуваючи свої закони, мову та релігію. Тепер, у сп’янінні від перемоги, вони будуть робити це ще активніше. Це сприятиме радикалізації тамільської еміграції в Індії та інших країнах Європи й Азії.