Головною темою асамблеї Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка зібрала в Женеві делегації зі 193 країн, стало поширення вірусу грипу А/H1N1. «Ми всі перебуваємо під тиском необхідності прийняти термінові далекосяжні рішення в атмосфері явної наукової невизначеності», — чесно визнала генеральний директор ВООЗ Маргарет Чан. Чан, яка має повноваження проголосити пандемію після консультацій із групою науковців, сказала, що в лавах фахівців немає згоди, оскільки вони надалі не мають достатньої інформації про вірус «свинячого грипу». «Ось уже п’ять років ми живемо під загрозою пандемії смертельного вірусу пташиного грипу H5N1. Наш світ уже досить добре підготувався до неї, але страху не поменшало», — нагадала Маргарет Чан.
За офіційними даними, на цей час вірусом А/H1N1 заразилися 8800 осіб у 39 країнах світу, за неофіційними — щонайменше 100 тисяч. Особливу тривогу викликає різкий спалах «свинячого грипу» в Японії: минулої суботи було виявлено перший у країні випадок захворювання — у 17–річного студента з Кобе, вчора ж влада країни повідомила про 173 інфікованих. Японський спалах є свідченням того, що вірус грипу передається від людини до людини, вважають у ВООЗ.
У символічному жесті на початку асамблеї міністр охорони здоров’я Мексики Хосе Анхель Кордова передав Маргарет Чан результати досліджень вірусу A/H1N1, які накопичили вчені цієї країни. Вони мають допомогти прискорити розробку спеціальної вакцини. Вчора у Женеві Генсек ООН Пан Кі Мун та Маргарет Чан зустрілися з представниками провідних світових фармацевтичних компаній, щоб обговорити, як просувається розробка ефективної вакцини. З’ясували те, що було відомо й раніше: для створення таких ліків потрібно до шести місяців. На жаль, навіть перед загрозою пандемії представники різних країн світу так і не спромоглися домовитися про обмін науковими даними для боротьби зі «свинячим грипом».