Йдеться про справи з грифом «таємно» ОГПУ 1928 року на 63 активістів «Міллі Фірка» («Національної партії»), які становили тодішню еліту кримськотатарського народу. Людей звинуватили у так званому «буржуазному націоналізмі», а з часом стратили. Саме ці матеріали на виконання указів Президента України Віктора Ющенка «Про відзначення у 2009 році Дня пам’яті жертв політичних репресій» та «Про заходи у зв’язку з 65–ми роковинами депортації з Криму кримських татар та інших осіб за національною ознакою» передав учора голова СБУ Валентин Наливайченко голові Меджлісу Мустафі Джемілєву та його першому заступникові Рефату Чубарову. «Злочини комунізму,— зазначив голова СБУ, — повинні врешті–решт побачити денне світло, а ті, хто їх здійснював, — понести за ці злочини кару».
Пан Наливайченко також повідомив, що при Головуправлінні СБУ в Криму створюється спеціальний слідчий орган. Він розслідуватиме факти репресій не лише щодо кримських татар, а й німців, болгар, греків, вірменів, депортованих, як відомо, з півострова у 1941 і 1944 роках. Тобто за аналогією дослідчої перевірки щодо справи Голодомору 1932–1933 років збиратимуть свідчення постраждалих, як це, власне, передбачено Кримінально–процесуальним кодексом України. А далі за наявності достатньої доказової бази і правових підстав уже прокуратура порушуватиме кримінальні справи. Слідчі звертатимуться до російської сторони, аби отримати так звані картки спецпереселенця. Ці документи теж у подальшому буде розсекречено і передано родичам репатріантів. Щоправда, звернення керівництва СБУ з цього приводу ще два роки тому до колег із російського ФСБ поки що виявилось марним. Відгукнувся лише Казахстан: за розпорядженням президента Назарбаєва, повідомив Валентин Наливайченко, СБУ отримала близько десяти тисяч «спецпереселенських» карток.
Учора в рамках тієї ж виїзної колегії СБУ відбулась презентація книги «Справа партії «Міллі Фірка». Останній рукопис Сабрі Айвазова (головного редактора газети «Вогнище», друкованого органу цієї партії. — Авт.) видано за сприяння СБУ у серії «Розсекречена пам’ять». Свій рукопис Айвазов закінчив уже у в’язниці наприкінці зловісного 1937 року, а через декілька місяців його як «троцькіста» і «одного з керівників антирадянської націоналістичної організації» стратили. У своєму останньому творі, що до цього зберігався у спецархіві, Сабрі Айвазов пише про витоки національного руху кримських татар на початку минулого століття.
ДОВІДКА «УМ»
«Міллі Фірка» була створена у липні 1917 року представниками кримськотатарської інтелігенції, зокрема Челебі Челебієвим і Джафером Сейдаметом. Через три місяці того ж року було ухвалено програму партії, зорієнтовану на створення культурно–національної автономії. Невдовзі у партії стався розкол на дві групи: помірковану і радикальну. Остання за ідеологічними поглядами була близька до більшовизму. Після встановлення у Криму радянської влади партію було заборонено, відтак вона перейшла на нелегальне становище.