Позавчора президент Росії Дмитро Медведєв підписав указ «Про стратегію національної безпеки Російської Федерації до 2020 року». Серед зовнішніх загроз Росії у документі названо «політику низки провідних країн, спрямовану на досягнення переваги у військовій сфері». Аналітики відразу ж «зметикували», що йдеться насамперед про Сполучені Штати, а також про Китай, котрий «нарощує озброєння шляхом розвитку високоточних, інформаційних та інших високотехнологічних засобів ведення боротьби». У «Стратегії» йдеться, зокрема, що у зв’язку з розгортанням Вашингтоном глобальної системи протиракетної оборони Москва застосовуватиме всі необхідні зусилля, «щоб забезпечити ядерний паритет зі США». Термінологія цілком у стилі «холодної війни». Хоча водночас у документі вказано, що пріоритетом у відносинах зі США є досягнення нових домовленостей у галузі роззброєння, зміцнення довіри, і що загалом Росія провадитиме політику, що «виключає гонку озброєнь».
Аналітики нагадують, що «Стратегія національної безпеки РФ» довгий час лежала «під сукном» — Москва очікувала на результати зустрічі президентів Медведєва та Обами. Така зустріч відбулася 1 квітня в Лондоні, і після переговорів обидві сторони заявили, що «дивляться на майбутній розвиток стосунків з оптимізмом». Відтак документ було підкориговано, але антиамериканський напрям у ній зберігся. Вочевидь, тепер складніше буде вести російсько–американські переговори про укладання оновленого договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь (СНО), які заплановано на 18—20 травня у Москві.
Серед важливих загроз Росія відзначає і «плани просування військової інфраструктури НАТО до своїх кордонів та спроби надати організації глобальний характер». З–поміж інших загроз безпеці країни також значиться світова економічна криза, суперництво за енергоресурси, іноземні розвідки та терористичні організації.
ДО РЕЧІ
Ядерна потужність Росії та США
Дослідницький центр Federation of American Scientists опублікував доповідь про кількість ядерної зброї у США та РФ. Згідно з цими даними, на сьогодні США мають 2700 ядерних боєзарядів (із них близько 2200 — стратегічні, решта — тактичні), а Росія — 4830 (2780 — стратегічні, 2050 — тактичні). Водночас за кількістю ядерних носіїв США випереджають Росію в пропорціях приблизно таких: 750 до 500 носіїв.