Президент України днями зупинив дію розпорядження та окремих положень, зокрема трьох урядових постанов, виданих 14 квітня. «Кабінет Міністрів перевищив свої повноваження», — наголосив глава держави, зауваживши, що такі рішення може ухвалювати лише парламент. Тепер останнє слово за Конституційним Судом. Як уже повідомляла «УМ», Віктор Ющенко призупинив дію окремих положень урядової постанови №368, яка дозволяла використовувати благодійні внески на виплату зарплати працівникам бюджетної сфери. «Під руку» також потрапила й скандальна постанова №369 від 14 квітня «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», яка дозволяла, зокрема, адміністраціям вишів брати гроші зі студентів за перескладання іспитів та заліків (ліквідація академзаборгованості. — Авт.).
Віктор Ющенко зупинив більшість скандальних новацій уряду, однак українські студенти вимагають зупинити дію й інших положень, зокрема пункту, згідно з яким їм доведеться платити за відпрацювання практичних, лабораторних та семінарських занять із дисциплін, які пропущені без поважних причин, та платити за консультації. «Цей пункт постанови не призупинений Президентом, але він суперечить статті 53 Конституції України в частині гарантій громадянам безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі та ст. 42 Закону «Про освіту», — розповів «УМ» президент Національного студентського союзу Анатолій Ігнатович, зауважуючи, що нові платні послуги можуть фактично легалізувати корупцію у ВНЗ. — Тут убачається просто банальне бажання закрити бюджетні дірки. Хтось, звичайно, на цьому й «нагріє руки».
Водночас у Міністерстві освіти та науки України стали на захист урядової постанови. Як стверджують там, «студенти й надалі користуватимуться послугами, пов’язаними з навчальним процесом, безкоштовно, проте платитимуть за додаткові». «До обов’язків того, хто навчається, входить: своєчасне відвідування лекцій, семінарів, практичних та лабораторних. Якщо студент пропустив заняття не з поважних причин, це вимагає додаткових витрат часу, викладача та коштів держави. А кому це вигідно?! — зазначив заступник міністра освіти і науки Петро Куликов. — Держава не може платити за все».
Віктор Ющенко також зупинив дію антиконституційного розпорядження Кабміну №420–р «Про деякі заходи щодо поліпшення медичного обслуговування громадян». Розпорядження (до речі, з ініціативи Міністерства охорони здоров’я України. — Авт.) дозволяло державним і комунальним закладам охорони здоров’я надавати платні (!) послуги хворим: за окрему плату вам виділять ліжко–місце підвищеної комфортності, персонального доглядальника або ж проведуть діагностику, консультації чи лікування за межами лікарень. Ще одна новація уряду, яку не дозволив проводити Президент, — можливість здавати в оренду в неробочий час приміщення закладів охорони здоров’я, а також медичне та діагностичне обладнання. Виникає питання, чи могло б це сприяти «поліпшенню медичного обслуговування громадян»?