Учора в Грузії почалися навчання НАТО в рамках програми «Партнерство задля миру». Перша фаза пройде 6—19 травня, друга — з 21 травня по 3 червня. Серед учасників — і п’ятеро штабних офіцерів з України.
Спочатку в навчаннях мали брати участь 19 країн–членів НАТО та учасників програми «Партнерство задля миру», але згодом відмовилися Вірменія, Латвія, Естонія, Казахстан, Молдова та Сербія, повідомляє Бі–Бі–Сі. За даними міністерства оборони Грузії, у маневрах на військовій базі Вазіані будуть задіяні загалом більше тисячі військовослужбовців. Під час штабних навчань відпрацьовуватимуть співробітництво на рівні багатонаціональних бригад у врегулюванні кризових ситуацій. Польові навчання передбачають підготовку до миротворчих операцій на рівні батальйонів. Міністерство оборони Грузії наголосило, що важка техніка під час навчань не буде задіяна.
А Росія — проти
Росія провела велику, але безрезультатну роботу, щоб ці навчання не відбулися. У Москві НАТОвські навчання в Грузії називають «провокацією». Кремль надалі вважає цю країну зоною своїх впливів, наголошує, що рішення про проведення навчань у Грузії не сприяє зближенню НАТО з Росією та загрожує ускладненнями. Російська влада стверджує, що НАТО сприяє мілітаризації режиму Саакашвілі після поразки в конфлікті з Москвою у серпні минулого року. У відповідь міністерство оборони Грузії резонно нагадує: проведення цих навчань було заплановане ще рік тому, тобто до війни, і тоді заперечень Кремля вони не викликали.
З огляду на навчання в Грузії Росія свідомо йде на значне погіршення відносин із Альянсом. Глава МЗС Росії Сергій Лавров відмовився від участі в запланованому на 18–19 травня засіданні Ради Росія–НАТО, мотивувавши це висилкою двох російських дипломатів із Брюсселя. МЗС Бельгії звинуватило цих співробітників представництва Росії при НАТО в шпигунській діяльності та позбавило акредитації. МЗС Росії назвало такий крок «грубою провокацією» і, у свою чергу, оголосило вчора про вислання з Москви двох канадських дипломатів, співробітників інформаційного центру НАТО.
Заколот для «розігріву»
Напередодні маневрів у Грузії стався неприємний та не до кінця зрозумілий конфлікт. У грузинському гарнізоні Мухровані, за 30 км від Тбілісі, позавчора стався бунт. Заколот вчинили військовослужбовці батальйону бронетанкових військ. Метою змовників було нібито повалення діючої влади та передача її своїм представникам, які б скасували навчання НАТО. Влада впродовж кількох годин придушила заколот і заарештувала 70 його учасників та організаторів, серед яких 50 армійських офіцерів, семеро офіцерів військової поліції та 13 цивільних. Серед них і Коба Кобаладзе, колишній командуючий національною гвардією, повідомляє грузинська інтернет–агенція Civil.ge. На місці події з’явився президент Михаїл Саакашвілі, при появі якого більшість із 500 військовослужбовців гарнізону негайно склала зброю і здалася.
Спочатку Тбілісі приписав авторство цього бунту Росії, але пізніше відмовився від таких звинувачень. Опозиція відразу ж обвинуватила Саакашвілі, що він хоче використати заколот для запровадження в країні надзвичайного стану. Не дочекалися. У телевиступі позавчора ввечері Саакашвілі заявив, що бунт був лише відособленим інцидентом і що ситуація в країні перебуває під контролем.
Учора залишалося багато нез’ясованих питань стосовно цього бунту. Матеріальні мотиви виключені, оскільки військовослужбовці Грузії отримують високу грошову винагороду за службу. Без сумніву, заколот вигідний Росії і міг бути організований нею. НП також могла організувати «самостійно» проросійська опозиція в Грузії, яка вже кілька тижнів поспіль організовує гучні протести на вулицях Тбілісі. За словами одного з арештованих офіцерів–бунтівників, батальйон повинен був рушити на Тбілісі, де його очікували учасники антиурядових маніфестацій. За фактом організації заколоту відкрито кримінальну справу.
Представник Альянсу Деніс Макшейн, який перебуває в Тбілісі у складі делегації Парламентської асамблеї НАТО, заявив, що інцидент у військовій частині в Мухровані жодним чином не вплине на проведення навчань. Про це ж заявили представники міноборони Грузії.
А ТИМ ЧАСОМ...
Президент Михаїл Саакашвілі учора під час зустрічі з офіцерами об’єднаного штабу збройних сил Грузії повідомив, що грузинські спецслужби виявили шпигуна, який працював у дипломатичній місії Грузії при НАТО в Брюсселі й переказував таємну інформацію спецслужбам інших країн. Військовий експерт Вахтанг Маїсая відправляв у шифрованому вигляді електронною поштою дані про ситуацію в Грузії, про придбане країною озброєння та військову техніку. Частина з цієї інформації становила державну таємницю. Маїсая в серпні минулого року під час військового конфлікту в Південній Осетії поставляв дані про місця дислокації збройних сил Грузії, чисельність військової техніки та підрозділів грузинської армії.