Коли чуєш про доцільність створення двопалатного парламенту в Україні, мимоволі згадується вислів, що там, де два українці, там три гетьмани. Лише одна згадка про це ставить під сумнів ідею згаданого вище парламенту.
А як в інших державах, зокрема європейських? У цілому двопалатний парламент притаманний федеративним державам. У Європі такими є Російська Федерація, Велика Британія, ФРН, Бельгія, Австрія, Швейцарія. Там в одну з палат гарантовано входять представники всіх державних утворень: земель, республік та ін. Двопалатний парламент властивий і для держав, в яких існує конституційна монархія: Іспанія, Нідерланди, Норвегія. У цьому разі зрозумілим є прагнення монархічних родин зберегти хоч частину влади (що їм і вдалося).
Якщо не враховувати карликові держави, то держав із двопалатним парламентом у Європі нараховується вісімнадцять. Трохи більше — дев’ятнадцять — мають однопалатний парламент. Серед останніх, перш за все, необхідно згадати скандинавські країни, зокрема, Ісландію, де найстаріший парламент у світі (альтинг) працює з 930 року (!). Окрім того, однопалатний парламент мають Швеція, Фінляндія, Данія, всі країни Балтії та країни–сусіди України: Молдова, Угорщина, Словаччина, а також Туреччина і Грузія.
Усе це свідчить про те, що двопалатність — не панацея і не результат сучасних конструкцій. В Україні вона може ускладнити процес управління державою. А ще може посилити сепаратистські рухи, які загрожуватимуть цілісності держави, як це має місце в Росії.
Віктор ВИШНЕВСЬКИЙ,
доктор географічних наук, професор,
Олександр КОСОВЕЦЬ,
член вченої ради Українського географічного товариства