Важливою умовою для збереження здоров'я та підтримання функцій очей є правильне харчування, в основі якого лежать три принципи — помірність у їжі, повноцінне, легкозасвоюване і різноманітне харчування та підвищене споживання продуктів, багатих на вітаміни А, Е і С.
Вітамін А є у моркві, помідорах, зеленому горошку, сирі, печінці. Вітамін Е — у капусті, моркві, рослинній олії, хлібові з висівками, соняшниковому насінні, горіхах, салаті, горосі, печінці. Вітамін С — у шипшині, картоплі, квашеній капусті та цитрусових.
Проте, як відомо, найбільший друг очей — морквяний сік, який є найбагатшим джерелом вітаміну А, Е та каротину. Медики кажуть, що його можна пити без жодних обмежень, аби було бажання, проте раз на рік варто пройти спеціальний «лікувальний курс» морквою — протягом місяця щоранку випивати по склянці соку.
Якщо у вас немає соку, можна пити відвар і донесхочу їсти моркву сирою. Завдяки багатому вітамінному складу це також гарна профілактика пухлинних захворювань, атеросклерозу. А ще морквою лікують анемію, авітаміноз, хвороби печінки, нирок і серця. Оскільки 100 грамів морквяного продукту містить всього 31 кілокалорію, його можна сміливо включати до складу будь-якої дієти. Водночас потрібно пам'ятати, що, споживаючи цей коренеплід у салаті, його обов'язково слід присмачувати сметаною або маслом, інакше вітамін А не засвоюється — він є жиророзчинним.
«Відсвіжує» очі й звичайний буряк. Він, до речі, загалом очищає кров і весь організм. З буряка також роблять сік, який іноді додають до морквяного, бо не всім смакує такий напій у чистому вигляді. У будь-якому вигляді — свіжими, сушеними або як сік — для здоров'я очей корисні абрикоси. Якщо ви з літа запаслися чорничним варенням, приготовленим без термічної обробки (це коли ягоди перетираються із цукром у відношенні 1:1), то знайте, що для очей це — «манна небесна». Чорниця також містить велику кількість каротину і має оптимальне співвідношення вітаміну С, дубильних речовин і мінеральних мікроелементів, які покращують притік крові до сітківки очей. Рослинні пігменти антиціанозиди підвищують гостроту зору, підсилюють світлочутливість, тому ця ягода увійшла до раціону космонавтів.
Людям з короткозорістю також треба споживати глід, багатий на аскорбінову кислоту та каротин. Сушені плоди глоду, перемелені на борошно, розмішайте з медом і їжте цю суміш як варення. А сушені листя та ягоди глоду заварюють і п'ють як звичайний чай. Багато каротину, так необхідного для ослаблених очей, містить простий гарбуз. Його без обмежень можуть вживати діти і дорослі, тому не бійтеся, готуйте гарбузові салати, супи та пюре.