Таких грандіозних масштабів і форм, яких набуває процес політичного тиску з боку влади на представників опозиції та її симпатиків, Україна за 12 років незалежності ще не знала. «Хто не з нами, той проти нас, а тих, хто проти нас, треба або зламати, або знищити» - ось вона, жорстка й безкомпромісна філософія режиму та його прислужників. І всі ми тією чи іншою мірою стаємо заручниками цієї цинічної філософії. А якщо ви маєте бізнес, водночас не приховуєте своїх політичних симпатій до опозиції і маєте сміливість балотуватись на виборні посади, то рано чи пізно перед вами постане проблема вибору: або продаєте душу, або втрачаєте спокій, бізнес, а може, і свободу. Всі ці грубі й цинічні реалії української дійсності на собі відчув сьогоднішній наш співрозмовник, ще донедавна законно обраний міський голова Мукачева, що на Закарпатті, Василь Петьовка, прихильник «Нашої України», якого силою усунули від міського керма, прикриваючись відповідним указом Президента, закарпатські пани-есдеки. Але Петьовка не впав духом і не зламався - він не збирається зникати з крайового політичного олімпу.
- Василю Васильовичу, останнім часом вас не дуже видно в Мукачеві, ходять різні чутки. Де ви зараз і чим займаєтесь?
- Насамперед хочу запевнити мукачівців і політичних опонентів: жодних намірів виїжджати з міста, області й України в мене немає. Так, у мене склалися певні проблеми у зв'язку з останніми «мукачівськими подіями», і я їх вирішую цивілізованим шляхом, тобто через суди різних інстанцій - і обласні, й київські. І тому доводиться періодично їздити до столиці для спілкування з адвокатами. А валіз - не пакую. Як на мене, скоріше збиратимуть валізи для виїзду за кордон ті, хто ці неправдиві чутки розпускає. На жодному з попередніх місць роботи, в тому числі і працюючи мером Мукачева, я не зробив жодного діяння, яке б штовхало мене емігрувати з України.
- Які питання ви самi собі ставили після того, як вас грубою силою усунули з посади мера? І що змінилося після цього в Петьовці?
- Головний для себе висновок, який я зробив після цього всього, - це те, що ми не заживемо по-людськи, поки для сержанта й офіцера міліції, чи для прокурора, чи для кожної простої людини не стане авторитетом Конституція, а не той чи інший начальник. На жаль, досі в нас править бал не Закон, а посада.
Проти мене й окремих депутатів міськради було скоєно багато незаконних дій з боку представників правоохоронних структур. І на сьогодні ці факти наводить не лише Петьовка. Свою компетентну думку висловили комітети Верховної Ради, які здійснюють контроль за силовими органами. Та й начальник обласної міліції Варцаба оприлюднив список тих, хто понесе дисциплінарну відповідальність за «мукачівські події».
До речі, приватні розмови з міліціонерами дають мені підстави стверджувати, що більше злості в цих хлопців було до міліцейських чинів, які давали наказ блокувати Ратушу, ніж до Петьовки і його команди. Але при цьому жоден із них, діставши незаконний наказ, після його виконання не написав рапорт начальнику, що той і той примушував його чинити протизаконні дії. Це дійсно дивує і насторожує. Можливо, 12 років Незалежності - замалий термін, щоб позбутись страху і вичавити із себе раба.
Скажу відверто, я особисто вдячний долі, що мені ці екстремальні випробування довелося пройти в 37 років, а не, скажімо, в 60. Після 60, напевно, я б це сприйняв важче. А негативний досвід - теж досвід, і можна з нього взяти багато корисного. Надалі, на яких би посадах не працював, буду все робити для того, щоб такого свавілля у нас не відбувалося. «Переворот у Мукачеві» не підірвав мій психологічний стан, а загартував.
- Ви маєте намір повторно балотуватись у мери Мукачева...
- Обов'язково. Те, що до цих пір нинішня міська влада не знайшла моєї трудової книжки, - однозначна спроба зняти мене з передвиборчих перегонів. Дехто стверджує, що я просто боюся програти. Але це не так. Для мене головне - щоб була чесна й прозора боротьба.
- А ви вірите, що після цих всіх подій вибори 18 квітня пройдуть чесно й прозоро? Як не як, територіальна виборча комісія і дільничні - під пильним контролем ваших політичних опонентів із СДПУ(о).
- Вважаю, що демократичність і чесність майбутніх виборів у разі реєстрації альтернативних кандидатів залежить не так від тих, хто сидить у комісіях, як від самих мукачівців. Якщо виборці будуть активними і явка буде максимальною, то й вибори пройдуть на високому рівні. Хоча, звичайно, припускаю, що декілька відсотків можуть сфальсифікувати.
- Що найголовніше вам удалося втілити в життя з передвиборчої програми за півроку перебування на посаді міського голови і які нові пункти з'являться у вашій новій передвиборчій програмі?
- Нового нічого не з'явиться, бо при створенні попередньої програми, ми використовувати системний підхід. А що вдалося зробити? Перш за все наповнити міську скарбницю, і за це я вдячний своїй команді. На сьогоднішній день видатки місцевої освіти, медицини забезпечені за рахунок міського бюджету. Кожну школу й дитсадок міста вдалося закріпити за окремим підприємством, яке допомагало вирішувати нагальні проблеми того чи іншого закладу, відновили шефську допомогу. Мені за часів мерства вдалося побувати майже в кожній школі, і такий підхід людям подобався.
Також вдалося суттєво покращити медичне обслуговування населення. Тут нам допомагали районні депутати, які проголосували за виділення додаткових півтора мільйона гривень. Був у нас і задум організувати страхову медицину. Хочемо ми цього чи ні, це є сьогоднішній день, і від цього не втечеш. З керівництвом найпотужніших підприємств Мукачева було узгоджено проект, що вони з Мукачівською клінічною лікарнею оформляли страховку на своїх працівників. Родзинкою даного нововведення було те, що перші 2-3 роки кошти сплачує фірма, а не кожен працюючий. І якщо б нам дали реалізувати задум, щоб за бюджетні кошти лікувалися пенсіонери, а працюючі - за страховкою, то невдовзі в місті не було б жодних проблем із лікуванням пацієнтів вітчизняними препаратами.
Загалом, ображені завжди є. Але на наймасовіший пікет проти мене, який опоненти зуміли організувати, свого часу прийшло аж... 12 учасників. Не подобався я тим громадським і політичним діячам, в кого амбіції перевищують можливості. Та й критикували вони мера Петьовку не конструктивно, без раціонального зерна.
- Але були й ті, які, образно кажучи, коли ви були при владі, кричали: «Месія!», а зараз кричать: «Розіпни!». Маю на увазі деяких членів виконкому, міських депутатів...
- Звичайно, неприємно, коли тебе зраджують. Але при будь-яких системах є люди, яких би я зарахував до категорії «пристосуванців». Вони не мають власної думки: змінюється влада - змінюються й їхні орієнтири. Вони зрадили не так Петьовку, як самі себе, своїх дітей, онуків. Пристосуванство веде за собою втрату моральних якостей.
- Як у разі реєстрації проводитимете передвиборчу агітацію? Проти вас задіяно майже всі провладні ЗМІ, які регулярно звинувачують вас і вашу команду у всіх смертних гріхах...
- По-перше, буду безпосередньо зустрічатись із людьми. Я сміливо можу дивитись їм у вічі, бо шість місяців займався не популізмом, а конкретними справами. А щодо звинувачень у зловживаннях, то готовий зустрітися у прямих теледебатах на будь-якому телеканалі зі своїми критиками і відповісти їм на будь-яке питання.
А ТИМ ЧАСОМ...
Як стало відомо у п'ятницю, територіальна виборча комісія Мукачевого не зареєструвала кандидатами у мери всіх трьох «нашоукраїнців»: екс-мера Василя Петьовку, його заступника Золтана Лендєла та народного депутата Віктора Балогу. Про ці рішення стало відомо у п'ятницю. Усі вищезгадані панове одразу ж подали скарги до суду.
У суботу, 13 березня, відбулося кілька засідань Мукачівського міського суду, який розглядав скарги Балоги, Петьовки, Лендєла та іншого кандидата, Василя Бурнадза, на дії Мукачівської територіальної виборчої комісії. Суд, повідомляє прес-служба закарпатської «НУ», констатував, що теркомісія безпідставно відмовила Балозі у праві балотуватися кандидатом на посаду міського голови і зобов'язала її зареєструвати його кандидатом. Аналогічне рішення прийнято за скаргою Золтана Лендєла. За позовом Василя Петьовки суд вирішив зобов'язати тервиборчком прийняти ще одне рішення: якщо вже відмовляти у реєстрації, то за вмотивованими підставами.
Кандидат на посаду міського голови Василь Бурнадз звернувся в суд зі скаргою на рішення про реєстрацію ставленика СДПУ(о) Ернеста Нусера, який був головним суперником Петьовки на минулих виборах. Суд скасував постанову про реєстрацію Нусера і заборонив його реєструвати надалі.