Віруси грипу перебувають у процесі постійної мутації шляхом зміни протеїнів на їхній поверхні, які називаються антигенами. Якщо імунна система зустрічалася раніше з певним вірусом, то, швидше за все, вона має проти нього і певний імунітет. Але якщо антигени є новими, то імунна система послаблюється. Останній грип, який спричинив паніку в світі, є різновидом H1N1 вірусу грипу типу А, який вражає птахів, деяких ссавців та людей. Вірус типу А мутує двома різними шляхами: антигенного дрейфу, при якому існуючі антигени зазнають незначних змін, та антигенної зміни, при якій відбувається комбінація кількох різновидів. Антигенний дрейф із року в рік спричиняє лише легкі мутації типів грипу, які вражають людей. Як наслідок — організм має лише частковий, а не повний імунітет. І, навпаки, новий різновид H1N1 виник унаслідок антигенної зміни в мексиканських свинях.
Назва «свинячий грип» трохи недоречна, оскільки свині виступали в ролі казана, в якому новий різновид «зварився» з кількох інших. Він містить генетичний матеріал свиней, птахів та людей. Деякі антигени, присутні в новому різновиді H1N1, ніколи не були відомі імунним системам більшості населення нашої планети. Новий вірус уже зробив стрибок із свиней на людей і продемонстрував, що він може легко передаватися від людини до людини. Ось чому йому повинні надати належну увагу медичні служби всього світу. H1N1 передається від людини до людини, як і звичайний грип: через кашляння, чхання та заражені ним поверхні. На жаль, наразі ще мало відомо, як він поводиться при потраплянні в організм людини.
«Свинячий грип» таки має певну особливість: якщо звичайний грип вражає частіше дітей та літніх людей, у яких слабші імунні системи, то цей із незрозумілих причин валить із ніг передусім молодих людей із сильнішою імунною системою. Він є новою версією різновиду H1N1, який 1918 року спричинив пандемію. Тоді захворіло 40 відсотків населення планети — 50 мільйонів людей померли. Як при будь–якому респіраторному захворюванні, найнадійнішим захистом є звичайні марлеві маски. В ці дні мексиканці не знімають їх не лише на вулицях, а й удома. Інша цінна порада — не перебувати серед людей, особливо в їх великих скупченнях. Світова організація здоров’я (СОЗ) ще не може з упевненістю сказати, що цей новий грип викличе пандемію, але впевнена, що він має потенціал до цього.
Учені висунули припущення, що лють мексиканської епідемії пояснюється специфічними географічними чинниками: вірус типу H1N1 підсилюється якимось місцевим різновидом грипу, якого немає в інших країнах світу. Це погана новина для мексиканців, бо вакцина для місцевої «парочки» буде знайдена пізніше, ніж для поодинокого різновиду H1N1. Але ця теорія ще має знайти наукове підтвердження. Наразі в США та низці інших країн світу для вакцинації використовують уже існуючі препарати «Таміфлю» та «Реленца», які непогано зарекомендували себе в боротьбі з «пташиним грипом». У США також згадали про вакцину, яку використовували під час спалаху захворюваності на «свинячий грип» 1976 року. Як і її побічні наслідки, від яких тоді померли 500 осіб — більше ніж від самого грипу.
Олександр ШИМАНСЬКИЙ,
Дарина ПІДЛУЦЬКА