У Мексиці — вже епідемія
Світ б’є на сполох. Людей вражає новий вірус під назвою «свинячий грип». H1N1 — ця комбінація штамів грипу свиней, птахів і людини.
Спершу гібрид кинув виклик Мексиці, де від «свинячого грипу» вже померло 103 людини, ще 1614 госпіталізовані з симптомами хвороби: різке підвищення температури до 39—40 °С, нежить, головний біль, біль у м’язах. Найнебезпечніше те, що новий вірус передається від людини до людини повітряно–крапельним шляхом. Відтак кількість хворих лише зростає. Через спалах захворювання влада Мексики терміново запровадила суворі протиепідемічні заходи: до 6 травня призупинені заняття у школах, а жителі запасаються марлевими лицьовими пов’язками. Люди в паніці, адже, як стверджують лікарі, вакцини від «свинячого грипу» поки не існує.
Всесвітня організація охорони здоров’я вже висловила побоювання, що епідемія «свинячого грипу» в Мексиці може перерости в пандемію й оголосила спалахи «свинячого грипу» надзвичайною ситуацією міжнародного рівня. Тим часом вірус уже господарює у США, де ним заразилося 20 осіб. Зокрема, в Нью–Йорку з симптомами хвороби госпіталізували дев’ятьох учнів однієї зі шкіл; ще десятьох — у штатах Техас, Канзас і Каліфорнія. Небезпечний вірус також виявлено в шести громадян Канади. Тим часом у Великобританії з підозрою на «свинячий грип» госпіталізували пілота літака, котрий виконував рейс із Мехіко до Лондона, а в Новій Зеландії перевіряють на зараження новим вірусом 25 школярів і вчителів, які повернулися з поїздки до Мексики.
«Свинячий грип» також поширюється і в Європі. Тривожні звістки надходять із Франції та Іспанії, де виявлено вже вісім випадків можливого зараження «свинським» вірусом. Заходи із запобігання розповсюдженню грипу ввели Домініканська Республіка, Болівія, Бразилія, Китай, Японія, Малайзія, Індонезія, Сингапур та Росія.
«Наше сало» ще не уражене
Як повідомила вчора Прем’єр–міністр Юлія Тимошенко, в Україні створено спеціальну групу фахівців для вивчення питань, пов’язаних зі «свинячим грипом». «Думаю, Україна буде надійно захищена від нього», — цитує голову уряду агенція УНІАН.
Українські епідеміологи вже сьогодні вживають заходів щодо запобігання занесенню та поширенню на території України «свинячого грипу». «У неділю провели засідання оперативного штабу, — розповів головний санітарний лікар України, голова оперативного штабу Олександр Біловол. — Я підписав запит до організацій з охорони здоров’я сусідніх держав щодо даних про захворювання». Також, за інформацією Олександра Біловола, Міністерство транспорту і зв’язку України видало наказ щодо швидкого реагування на вірус в аеропортах, на залізницях та автомагістралях. Утім, як виконати цей наказ — не зовсім зрозуміло, адже не всі ознаки «свинячого грипу» відомі науці, а тим більше українським митникам. Попри це, в Міністерстві охорони здоров’я створили телефон «гарячої лінії», де щодня даватимуть інформацію про ситуацію.
У Міністерстві охорони здоров’я сподіваються, що «свинячий грип» до України не дійде, хоча швидкість його поширення у світі викликає неабиякі побоювання. Так, для звичайного грипу вистачить місяця, аби потрапити з Франції у нашу країну.
«Основний профілактичний захід — недопустити проникнення збудника в країну, — наголосила перший заступник головного державного санітарного лікаря Людмила Мухарська. — Ветслужба проводить заходи щодо непотрапляння збудника зі свининою, на кордонах країни працює система санітарного контролю. На сьогодні в усіх аеропортах посилено заходи щодо людей, які перетинають кордон». Загалом, якщо людина останні сім днів перебувала в регіонах, де є розповсюдження «свинячого грипу», то вона повинна звернутися до лікаря.
Українські медики констатують: вакцини проти «свинячого грипу» не розробили, але існують спеціальні ліки для лікування цієї хвороби. На сьогодні в Україні зареєстровано три препарати, які пройшли повний комплекс досліджень. «Цей грип лікують симптоматично, — каже Людмила Мухарська. — Вакцини не існує, але в Мексиці зараз проти цього вірусу людей вакцинують, як проти звичайного грипу». За її словами, спільними діями ізолювати вірус у світі вдасться, як мінімум, за півроку. Тим часом сьогодні ВООЗ прийматиме рішення, чи оголошувати пандемію, і визначатиме спільні дії проти поширення вірусу у світі.