Учора відбулися парламентські вибори в найбагатшій країні Африки — Південно–Африканській Республіці (ПАР). 23 мільйони зареєстрованих виборців приймали 19 тис. 300 виборчих дільниць, але це замало, бо подекуди, особливо в провінції, в чергах доводилося чекати годинами. Попередні результати голосування по великих містах будуть відомі вже сьогодні, але повного підрахунку голосів доведеться чекати кілька днів.
За 400 парламентських мандатів змагалися представники 28 партій: 9130 кандидатів, зокрема 3511 жінок. За демократичністю голосування стежили чотири тисячі місцевих та 153 закордонних спостерігачі. Найбільші шанси на перемогу має правлячий Африканський національний конгрес (АНК). Ця партія в останні роки обросла корупційними скандалами, але досі тримає високі рейтинги завдяки колишній славі. АНК прийшов до влади 1994 року на чолі з Нельсоном Манделою і став головною силою, яка поклала край апартеїду.
Передвиборчі опитування свідчили, що АНК може розраховувати на 65—72 відсотки голосів виборців. Якщо партія таки здобуде більшість місць у парламенті, то її лідер Джейкоб Зума стане президентом ПАР. Згідно з Конституцією ПАР, обрання президента має відбутися в парламенті через два тижні після парламентських виборів. Під час виборчої кампанії 67–річний Зума роздавав на всі боки обіцянки покінчити з бідністю в країні. Адже, незважаючи на європейські стандарти життя у великих містах, 43 відсотки з 48 мільйонів мешканців ПАР надалі виживають лише за два долари в день. Тож місцеві спостерігачі вказують, що представники опозиції стрімко набирають популярність, і результати виборів можуть виявитися великою несподіванкою для правлячої партії. Так, незадовго до виборів частина членів АНК вийшла з партії і створила нову політичну силу — Народний конгрес. Ця нова опозиційна партія та старожили опозиції з Демократичного альянсу на чолі з мером Кейптауна Хелен Зілле можуть розраховувати на 10 відсотків голосів виборців кожна.
Учорашні вибори проводилися за надзвичайних заходів безпеки, адже ПАР є країною з одним із найбільших рівнів злочинності у світі: щодня скоюється в середньому 50 убивств. Цього не було помітно по виборчих зібраннях, бо і там, і дорогою до виборчих дільниць африканці, ідучи, традиційно приспівували та пританцьовували.