Позавчора виконувач обов’язків міністра фінансів України Ігор Уманський нарешті оприлюднив першу сімку із 26 вітчизняних банків, що потребують негайного вливання державного капіталу. Як відомо, уряд разом із Національним банком розробили механізм рекапіталізації і нині визначаються з потенційними клієнтами. Але, на жаль, у таку важливу для суспільства інформацію — адже на рекапіталізацію претендують банки, які мають недостатньо капіталу для обслуговування клієнтів — вкралася прикра помилка.
«Ми були неймовірно здивовані, коли почули серед сімки банків наше ім’я. Тим паче, коли виконувач обов’язків міністра заявив, буцімто в нашій установі призначено куратора, — розповідає «УМ» голова правління банку «Хрещатик» Дмитро Гриджук. — Адже наш банк не звертався ні з рекапіталізацією, ні з проханням про введення куратора чи тимчасового адміністратора — оскільки самі маємо змогу безперешкодно виконувати всі взяті на себе зобов’язання. Очевидно, подумали ми, йдеться про якусь прикру помилку».
Працівники банку «Хрещатик» розповіли кореспондентові «УМ», що їхню фінустанову вкладники інколи плутають із банком «Київ». А цей банк останнім часом, як відомо, опинявся в епіцентрі кількох скандалів. Ця обставина уявної схожості («вулиця» — це ще не «місто», як жартують банкіри), вочевидь, і породила обмовку високопоставленого чиновника.
Наша газета вирішила з’ясувати, якими є головні фінансові показники «Хрещатика».
«Торік наші прибутки зросли в 1,6 раза в порівнянні з 2007 роком, — каже Дмитро Гриджук. — Успішно «Хрещатик» спрацював і за перший квартал нинішнього року: незважаючи на кризу, банк отримав чистий прибуток 5 мільйонів гривень. І при цьому понад 10 мільйонів гривень зарезервовано за виданими кредитами. Тож операційний прибуток — майже 19 мільйонів гривень!». За словами голови правління, прибуткова діяльність у нинішній непростий час є тією «подушкою» економічної стабільності, яка дозволяє банкові вже сьогодні чітко планувати й прогнозувати свої показники аж до кінця року. І працювати «в плюс», обслуговуючи всіх клієнтів та надаючи всі види послуг, навіть допускаючи, що кризові явища в Україні можуть поглиблюватися.
Дмитро Гриджук повідомив і таку важливу новину для вкладників: наприкінці березня нинішнього року відбулися збори акціонерів банку, на яких ухвалили рішення про подальшу капіталізацію «Хрещатика» за рахунок отриманих дивідендів. Іншими словами, акціонери вирішили не забирати зароблені кошти, а вкласти їх у подальший розвиток своєї фінансової установи. Станом на вчора подано на реєстрацію збільшення статутного капіталу на 78 млн. гривень.
Важлива особливість кожного банку — якість його портфелю: виданих кредитів, цінних паперів та дебіторської заборгованості. Цінні папери, що перебувають в активі «Хрещатика», — це стовідсотково якісний портфель. Тобто банкіри купували лише державні облігації і — жодних сумнівних, некласифікованих, ризикованих. І нарешті, всі економічні нормативи, встановлені НБУ для комерційних банків, «Хрещатик» жодного разу не порушив. Головний показник, на який, до речі, насамперед звертає увагу Міжнародний валютний фонд, — так званий норматив адекватності капіталу «Хрещатика» при нормі НБУ у 10% тут становить понад 16%! «Це свідчить про те, що банк відповідає всім вимогам НБУ, а також має всі можливості впоратися з діючими ризиками у банківській системі», — резюмує голова правління. Отже, говорити про якусь державну допомогу в цій ситуації просто недоречно.