Учора голова Львівської облради Мирослав Сеник таки підписав звернення обласних депутатів «Про правову оцінку злочинів комуністичного режиму в Україні». Рішення ухвалили на сесії 10 квітня. Відтак обранці Львівщини звернулися до Президента та Верховної Ради, аби ті підтримали законодавчу ініціативу галичан щодо проекту антикомуністичного закону. Депутати вимагають ввести кримінальну відповідальність за публічне заперечення Голодомору й просять дати «політико–історичну та гуманітарно–правову оцінку діяльності КПРС і Компартії УРСР». І навіть оцінити нинішніх ідеологічних спадкоємців комуністів, встановивши їхню відповідальність за антиукраїнську діяльність.
Крім цього звернення, облрада вистраждала й «практичне» рішення — рекомендувала міськ– та райрадам Львівщини провести «інвентаризацію архітектурно–будівельних об’єктів (пам’ятники, обеліски, стели, барельєфи тощо), які містять символи тоталітарного комуністичного режиму, й... ініціювати демонтаж тих, які не належать до об’єктів культурної спадщини».
Далі все залежатиме від бажання центральної влади дослухатися до антикомуністичного волання та від вправності райадміністрацій при знесенні обелісків. Проблемою наразі залишається питання, що ж формально вважати «символами тоталітарного комуністичного режиму», адже статус подібної символіки досі не виписаний.
Щоправда, незабаром можлива й перевірка ініціативи «на місцях»: депутати Львівщини адресно звернулися до міського голови Стрия та депутатів Стрийської міськради, аби ті демонтували пам’ятник Радянському воїну–визволителю у центрі міста, оціненому як «один із засобів політичної пропаганди того часу». На думку більшості львівських депутатів, «пам’ятник не має меморіального значення і не прив’язаний до конкретних історичних подій, що відбувалися на Стрийщині», а сама пам’ятка радянської епохи має негативний вплив на формування національної свідомості й «принижує гідність українців та пам’ять про людей, які загинули у боротьбі з московськими окупантами за волю України». Щоправда, пошук меморіалів у Стрию дивує, адже неподалік самісінького центру Львова бовваніє чималий меморіал «бронзового солдата» з повним комплексом радянської атрибутики.