Відтік національного інтелекту за кордон набув загрозливого характеру, і про це говорили на всіх рівнях. Зарплати науковців, професорів, викладачів у більшості вітчизняних закладів залишаються скромними, а можливості реалізовувати себе творчо — не великі. Отже, українське суспільство має створити сприятливі умови для інтелектуального потенціалу молоді — вирішили у Міжнародному благодійному фонді «Україна 3000» і заснували Всеукраїнський молодіжний конкурс «Новітній інтелект України».
Відтак змагання молодих інтелектуалів, яке відбувається в трьох номінаціях (конкурс наукових досліджень в економічній і гуманітарній тематиці, конкурс бізнес–планів, конкурс соціальних ідей) набуло популярності і прихильників серед старшокласників, студентів, аспірантів, викладачів і дослідників–практиків, які мають право участі в ньому. А воно, це право, обмежується лише віковими рамками: до 35 років. Якщо до участі в першому конкурсі, що тривав із листопада 2006 року по січень 2007–го, зголосилися понад 900 молодих інтелектуалів, то в другому пропозицій побільшало майже удвічі. Нагородження переможців уже третього Всеукраїнського турніру молодих інтелектуалів відбулося минулої суботи в Українському домі столиці. На перемогу в конкурсі, що стартував у жовтні минулого року і тривав до січня 2009–го, претендувало 1732 роботи. Найбільше пропозицій (320) подала Полтавщина, потім — Чернігівська, Волинська, Київська та Рівненська області.
25 молодих дослідників, які дістались фінішу змагання з найкращими показниками — а це, зокрема, переможці конкурсу Спілки обдарованої молоді, наукових досліджень Малої академії наук, шкільних і студентських олімпіад Міністерства освіти і науки — отримали дипломи, призи і грошові винагороди від організаторів і партнерів конкурсу. Скажімо, спеціальний приз — ноутбук — від представництва Intel в Україні дістався студентці Одеського державного економічного університету Олені Бондарчук. Дівчина запропонувала ідею повернення українських науковців, які нині мешкають за кордоном, за допомогою вже існуючої інтернет–спільноти. А Роман Донець, студент Львівського інституту менеджменту, став кращим автором роботи на тему «Як створити нову бізнесову еліту України». За що отримав диплом і грошову премію від ректора свого університету Петра Яницького.
Крім того, фіналістам вручили Почесний срібний знак «Новітній інтелект України». Таку відзнаку Фонд «Україна 3000» запровадив цього року, аби, за словами голови його правління Олександра Максимчука, підвищити соціальний статус переможців. Найуспішніші фіналісти отримують також можливість стажуватися в установах та підприємствах, які є партнерами Фонду, брати участь в освітніх закладах, організованих для найактивніших учасників конкурсу, просувати подані на конкурс бізнес–ідеї серед представників бізнес–середовища.
«Я б дуже хотіла, аби ви всі змогли себе реалізувати, — наголосила голова Наглядової ради Фонду Катерина Ющенко, вручаючи відзнаки переможцям. — Але важливо, щоб ви зрозуміли: для цього потрібно не тільки добре вчитися і бути розумними. Важливо вміти втілити свої ідеї в життя. Адже ми запровадили цей конкурс не тільки для того, щоб дізнатись, хто краще знає ту чи іншу тему, а щоб виявити тих, хто може з нею щось зробити — змінити систему, бізнес, економіку, політику».