На початку лютого вітчизняні медики попереджали, що без додаткового щеплення проти кору та краснухи Україну невдовзі «накриє» хвилею епідемії. І станеться це як не у 2010, так у 2011 році. Представники МОЗ пояснили, що припинення масштабної кампанії з додаткової імунізації (через занадто велику недовіру людей) не дозволило «виростити» імунітет до цих інфекцій у найбільш вразливої вікової групи. За словами директора Департаменту материнства, дитинства і санітарного забезпечення МОЗ Раїси Моїсеєнко, якщо ситуація найближчим часом не зміниться, то інфекційні відділення лікарень будуть приймати тисячі пацієнтів із діагнозом «кір» та «краснуха», а сотні людей перебуватимуть у важкому стані й потребуватимуть невідкладної допомоги.
Не минуло і двох місяців, як прогнози спеціалістів почали збуватися. На сьогодні, як повідомляє прес–служба МОЗ, спалахи краснухи зафіксовані вже у двох навчальних закладах столиці. Так, починаючи з 14 березня, на краснуху захворіли 26 ліцеїстів Київського військового ліцею імені Івана Богуна. Хворих госпіталізували до інфекційного відділення Головного військово–медичного клінічного центру. Завдяки легкому перебігу хвороби обійшлося без ускладнень, тож переважна більшість хлопців нещодавно виписалася додому, двоє готуються до виписки.
Спалах краснухи зареєстровано ще в одному навчальному закладі столиці. Упродовж 30 березня — 2 квітня медики зареєстрували 12 хворих у Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації «КПІ». Усі хлопці не мали відповідних щеплень, 10 із них живуть у гуртожитку №12, двоє — кияни. Медики виявили 205 осіб, які контактували з хворими на краснуху. Фахівці студентської поліклініки ведуть медичний нагляд за контактними особами, щоб не пропустити початок захворювання. Адже краснуха — надзвичайно заразне захворювання, яке передається повітряно–крапельним шляхом. Хворий «ділиться» інфекцією з оточуючими, починаючи за 7 днів до появи висипів на тілі і впродовж 7—10 дня після висипання. Тобто заразними є навіть люди, які зовні не виглядають хворими.
Як нагадує директор Департаменту материнства, дитинства і санітарного забезпечення МОЗ Раїса Моїсеєнко, небезпека полягає не тільки у можливості важкого перебігу хвороби (у підлітків та дорослих краснуха протікає значно важче, ніж у дітей, із більш вираженою інтоксикацією, ураженням очей і навіть захворюваннями суглобів). Хворий, сам не знаючи про свій діагноз, може передати інфекцію вагітній жінці — у транспорті, кафе тощо. Інфікування ж плоду призводяить до важкої патології, а в 15% випадків краснуха у вагітних закінчується мертвонародженням. Тому медики радять особам, які потрапили до «групи ризику», зробити профілактичне щеплення, щоб не наражати на небезпеку ні себе, ні оточуючих.
ДО РЕЧІ
За три місяці 2009 року в Києві зареєстровано 198 випадків захворювання на краснуху.