Саміт «великої двадцятки» продемонстрував велике бажання провідних країн світу до компромісу в пошуках виходу зі світової економічно–фінансової кризи і закінчився великим успіхом. Прем’єр–міністр Великої Британії Гордон Браун на закінчення саміту заговорив про «новий світовий порядок». Задоволена канцлер Німеччини констатувала: «Це був хороший, майже історичний компроміс». А президент Франції Ніколя Саркозі заявив, що «саміт «великої двадцятки» перевершив мої сподівання». Та найбільше підстав для задоволення має президент США Барак Обама: фактично перемогла запропонована ним концепція, його перший європейський візит закінчився зближенням Старого Світу та Америки, а не поглибленням розколу, як дехто прогнозував.
Учасники саміту домовилися про створення стимуляційного пакета в 1,1 трильйона доларів, який Світовий банк та Міжнародний валютний фонд мають використати на «розкачку» економіки та допомогу країнам, що найбільше потерпіли від кризи. Світовий банк отримає з цієї суми півтрильйона доларів; чверть трильйона підсилять фонд гарантування державних кредитів, без яких світова економіка зупинилася б. У найближчі два роки буде виділено 250 млрд. доларів на пожвавлення світової торгівлі. Також схвалено інші ініціативи з підтримки найбідніших, наприклад, перерахування їм прибутків від світової торгівлі золотом (а ця сума становить приблизно 50 млрд. доларів). Країни–учасниці зустрічі в Лондоні також домовилися про виділення до кінця наступного року додаткових засобів у рамках національних програм боротьби з кризою — це, за різними оцінками, від двох до п’яти трильйонів доларів.
Стосовно майбутнього банківського сектору, то світові лідери домовилися підсилити регульованість ринку і почати наступ на офшори і податкові раї. «Велика двадцятка» також прагне взяти під контроль абсурдно високі заробітки банкірів. Гордон Браун наголосив, що лондонський саміт заклав підвалини під нову епоху глобальної економіки. Відтепер нею буде керувати не лише привілейована група, якою є «велика сімка», а більш широка та демократична організація, на яку перетворюється «велика двадцятка». Будуть піддані корінній реформі всі світові фінансові інституції, створені ще після Другої світової війни. Ангела Меркель заявила, що завдяки цьому світ отримає більш прозору архітектуру фінансових ринків.
До виконання рішень саміту приступили негайно. Організація економічної співпраці та розвитку (ОЕСР) учора подала «чорний» і «сірий» списки країн — податкових раїв. До «чорного» внесено Коста–Ріку, Малайзію, Філіппіни та Уругвай. На ці держави очікують жорсткі міжнародні санкції. До «сірого» списку зараховано 38 країн світу, зокрема й Швейцарію та Бельгію. «Сірі» теоретично погоджуються співпрацювати з міжнародними контролюючими органами та окремими країнами у справах виявлення прихованих податків, але на практиці поводяться «недружньо». З ними «велика двадцятка» буде працювати.
ДОВІДКА «УМ»
У лондонському саміті брало участь 30 делегацій: від 22 країн (окрім постійних членів «великої двадцятки», було запрошено також Іспанію та Голландію) та восьми міжнародних організацій, зокрема Світового банку, МВФ, ООН та АСЕАН. Наступний саміт відбудеться в Нью–Йорку в приміщенні штаб–квартири ООН у серпні.