Зарубані сокирами старенькі дідусі, спалені живцем у школах молоденькі вчительки зі Східної України, криниці, закидані мертвими немовлятами — ось усталений образ «звірств бандерівців», створюваний упродовж десятиліть радянськими літераторами. Наклади їхніх книжок перевищували сотні тисяч, за їхніми сценаріями знімали фільми. Факти для своїх творів письменники черпали з власної фантазії та з протоколів допитів захоплених у полон вояків УПА (під час вибивання «свідчень» під тортурами свою фантазію виявляли вже слідчі). А також із реальних злочинів, вчинених у західноукраїнських селах. Звісно ж, ніколи не згадувалося, що злочинці в оздоблених тризубами формах мали посвідчення працівників НКВС. І їхнім завданням було скомпрометувати український визвольний рух в очах місцевого населення.
У архіві НКВС, що належить тепер СБУ, є чимало документів, які розкривають діяльність оперативно–бойових груп, організованих НКВС—КДБ. У вівторок, відкриваючи у Рівному виставку документів «УПА: Історія нескорених», головний спеціаліст галузевого державного архіву СБУ Володимир Іванченко завірив, що українська Служба безпеки невдовзі оприлюднить документи про «перевдягнених». Про це повідомляє Кореспондент.net. За словами Іванченка, хоча на даний час невідома точна кількість спецгруп і окремих агентів, які під виглядом бійців УПА мордували мирне населення, архівісти зібрали матеріали про сотні таких груп.
Пошук таких матеріалів в Україні пожвавився після того, як минулоріч Федеральна служба безпеки Росії взялася оприлюднювати «документи про злочини ОУН і УПА» на сайті Міністерства закордонних справ РФ. Днями МЗС Росії заявило про намір обнародувати якісь нові архівні матеріали з цього питання. Українські вчені сподіваються, що цього разу документи будуть справді цінними, з відповідними коментарями науковців й аналітичною довідкою, і що під виглядом документів уже не подаватимуть протоколи допитів у катівнях НКВС.
ДО РЕЧІ
Нагадаємо, що наприкінці 2007 року в СБУ створено спеціальну робочу групу, що вивчає і оприлюднює архівні документи про діяльність ОУН та УПА. Група планує забезпечити також доступ українським дослідникам до закордонних архівів (США, Великої Британії, Німеччини, Росії, Польщі). Триває співпраця з архівами Польщі. А єврейським архівістам мають запропонувати спільну працю над збіркою документів із таких питань: євреї у ЧК—ДПУ—НКВС—НКДБ—МДБ—КДБ у 1917—1991 рр., українці та євреї у Другій світовій війні, євреї в УПА.