Логічно, що жоден із гостей–журналістів і сьогодні не скаже «Сам бачив утаємничене». Пояснення дуже просте: група офіцерів у цивільному на чолі з генерал–майором Сергієм Берестом очікувано спрямувала зустріч у розмовно–інформаційний фарватер. Образно кажучи, «до вух текло, а на очі нічого не потрапило»! Зрештою, на те вона й СБУ... Тим паче що і почуте під час відвідин донедавна вельми утаємниченого відомства задовольнило мас–медійників. У цьому контексті начальник управління пан Берест акцентував на специфіці служби: деяку інформацію дозволено оприлюднювати після судового рішення, іншу — по завершенні п’ятирічного терміну, а з деякої — знімати гриф секретності взагалі заборонено. З огляду на це співрозмовники журналістів уникали персоніфікації фігурантів навіть резонансних справ.
Одна з таких — викриття і затримання групи осіб, які тривалий час (під дахом однієї з запорізьких фірм) проводили оперативно–пошукову діяльність на замовлення. Про діяльність цієї групи «УМ» повідомляла раніше, але тільки зараз у спецслужбі розкрили окремі деталі вдалої спецоперації. Нагадаємо, що організація з «прослуховування» була серйозною — і за кількістю співробітників (майже всі вони — колишні правоохоронці з великим досвідом роботи), і за структурою: група візуального спостереження і силового прикриття, оперативно–технічна група тощо. Фінансові ресурси необмежені, матеріально–технічні — вражають.
Скажімо, імпортний комплекс моніторингу мобільного зв’язку уможливлював скачування інформації з каналів зв’язку, прослуховування водночас восьми абонентів, моніторинг ефіру усього потоку абонентів у зоні прийому мобільної станції і декодування алгоритму шифрування майже всіх українських операторів мобільного зв’язку... Налаштоване на щоденну роботу суперобладнання (на «чорному ринку» його вартість сягає 350 тисяч доларів) зловмисники задіяли для прослуховування і відеоспостереження за суддями і прокурорами, бізнесменами–конкурентами і державними службовцями. До зони їхніх інтересів потрапив навіть керівник одного з підрозділів філії СБУ; нагадаємо, що ще у січні міський голова Запоріжжя Євген Карташов офіційно заявив про контроль–прослуховування кимось і його телефонних розмов...
«У результаті тривалої, системної, контррозвідувальної роботи наших професіоналів ми провели успішну операцію затримання, — повідомив Сергій Берест. — Брали їх у Дніпропетровську співробітники нашого управління і «Альфи». За допомогою тамтешніх силових підрозділів...»
Наразі триває експертиза вилученого обладнання, допити свідків. Слідство ускладнює низка обставин — зокрема, великий обсяг електронних файлів, технологічна складність обладнання і його програмного забезпечення. Та вже є докази участі групи і в підготовці рейдерських атак на об’єкти нерухомості Запоріжжя.
Окрім цього, «золотою сторінкою» історії філії СБУ її очільник вважає участь своїх підлеглих у викритті антидержавної діяльності трьох громадян України, які намагалися передати іноземцю дані, що є державною таємницею. І цей судовий процес на часі, після вироку буде оприлюднено нюанси і деталі цієї справи.
За матеріалами облуправління СБУ, суди конфіскували на користь держави майна і цінностей на 4,5 мільйона гривень, до бюджету стягнуто близько 30 мільйонів гривень штрафів, державному сектору економіки повернуто фінансово–матеріальних цінностей на 52 мільйони, не допущено відшкодування фіктивного ПДВ на 78 мільйонів, із–за кордону повернуто валюту, еквівалентну 15 мільйонам гривень. В умовах фінансово–економічної кризи це досить–таки суттєвий чинник діяльності облуправління.