Прокладений досвідченими лоцманами шлях поміж рифами та мілинами, огороджений бакенами чи віхами, голландські мореплавці здавна іменували «фарватером». Не дивно, що заснована під такою магічною назвою одеська фірма, наче маяк, привертала увагу місцевих моряків, особливо тих, що шукали роботу. Однак світло в кінці фарватера виявилось оманливим... Днями співробітники Управління СБУ в Одеській області, що зацікавилися діяльністю власниці приватного підприємства «Фарватер», з'ясували, що цілі персоналу фірми не простягалися за межі банального ошукування безробітних моряків. Уже встановлено, що насправді «Фарватер» і не збирався «працевлаштувати українських громадян за кордоном», як рекламували свою діяльність фірмачі, а банально оббирав тих, хто прагнув знайти робоче місце на борту судна під чужим прапором. Оскільки судна вітчизняного торговельного і пасажирського флотів ще в 1996—98 роках розтанули «під патронатом Кучми» в імлі заморських офшорів.
Отож єдиним, про що, крім реклами, потурбувалися організатори шахрайської схеми викачування грошей, була реєстрація приватного підприємства «Фарватер» і відкриття банківського рахунку в національній та іноземній валюті. А щодо реальних можливостей працевлаштування моряків за кордоном, то їх засновники фірми просто не мали. І укладали договори про надання дорогих посередницьких послуг з довірливими громадянами, що мали морські спеціальності, аби якомога швидше збагатитися. З вересня 2001-го до червня 2003 року підписано десятки таких фіктивних документів. На банківський рахунок власниці фірми Н.Р. моряки переказали у вигляді винагороди понад 11 тисяч доларів. Ну а щодо своїх договірних зобов'язань з працевлаштування, то виконати їх працівники «Фарватера» не могли через те, що взагалі не мали відповідних договірних відносин з іноземними судновласниками чи іншими роботодавцями.
Спитаєте, а як же далі складалися взаємини фірмачів з клієнтами? Виявляється, і тут ніхто не вишукував особливих схем: щоб запобігти небажаним зустрічам з обманутими людьми, персонал шахрайського «Фарватера» неодноразово міняв фактичне місцеперебування, орендуючи під офіс приміщення на інших вулицях «морської столиці»...
Дії керівництва «Фарватера», за словами офіцера прес-центру Одеського управління СБУ Дмитра Бутенка, кваліфіковано слідчим відділом облуправління як шахрайство в особливо великих розмірах. Порушено кримінальну справу за ознаками статті 190 ч. 4 Кримінального кодексу України.