Цьогорічне 1 квітня — безпрецедентний день в історії незалежної України. Вперше на другий план відходить святкування Дня сміху, а на передній виступають загальнодержавні віншування з нагоди 200–річного ювілею Миколи Гоголя. Принаймні таку візію формує Міністерство культури і туризму України, яке днями представило програму урочистостей: крім традиційних ювілейних монет і марок, Гоголь явиться нам здебільшого в театральній та візуальній інтерпретаціях.
«Гоголь єднає Україну в масштабній програмі святкування на Сході, у Центрі, на Заході», — проголосив у п’ятницю на прес–конференції міністр культури і туризму Василь Вовкун. Навіть більше — у програмі міністерства Гоголь єднає Україну, Росію і Європу. 1 квітня у Парижі, у штаб–квартирі ЮНЕСКО, розпочнеться «Тиждень Гоголя» (нагадаємо, що 2009 рік ця організація оголосила роком великого письменника). Український феномен Гоголя презентують графічними роботами художника Сергія Якутовича, а також фільмами — «Тарас Бульба», «Вечір на Івана Купала», «Пропала грамота», «Гоголь. Загублений рай». 8 квітня ця експозиція відкриється у Києві — в Українському домі. За словами Сергія Якутовича, українська виставка відрізнятиметься від паризької, проте повністю здійснити задумане з «Я Галерея» Павла Гудімова художнику не вдалося через брак фінансування.
Місток Гоголю між Києвом та Москвою прокладе Олег Скрипка: 1 квітня у клубі «Гоголь» він проведе популярні етно–диско–вечорниці. Від першого по четверте квітня заплановано також низку театральних постановок за творами класика. Про прем’єру «Одруження» у Київському театрі Франка «УМ» уже детально писала, першого квітня Національна опера представить балет «Ніч перед різдвом» Євгена Станковича, а четвертого — оперу Миколи Лисенка «Тарас Бульба».
На Полтавщині програму святкування розділено на дві частини — полтавську та миргородську. В обласному центрі відкриють відреставрований пам’ятник Гоголю та сквер із парковими скульптурами, другий ключовий захід — міжнародний конкурс карикатури «Карлюка–2009». Загальні ж урочистості та святковий «гоголівський» концерт відбудеться у Миргороді. Натомість у садибі–музеї в селі Гоголеве святкування дня народження письменника організовує ЦСМ «Дах» та його керівник Влад Троїцький. Ще одна ініціатива режисера — мистецький фестиваль «ГОГОЛЬfest», який цього року відбудеться у вересні.
Заснована цьогоріч Премія імені М. В. Гоголя, яка присуджується «за кращі літературні та мистецькі твори, що популяризують духовно–культурні надбання українського народу і сприяють поширенню позитивного іміджу України у світі», явить свого лауреата 1 грудня. Грошовий еквівалент премії — 12 тис. 420 грн. Також у планах Мінкульту — розробити до Євро–2012 туристичний маршрут гоголівськими місцями.
Ось такі у нас святкові вечорниці — як писав Рудий Панько, «похожи на ваши балы; только нельзя сказать, чтобы совсем».