У Мексиці фактично триває неоголошена громадянська війна. Шість найбільших мексиканських наркокартелів поділили країну на зони впливу і ведуть запеклі війни між собою і всі разом з урядовими військами. З початку року в цій війні загинуло 1500 осіб, тобто щодоби гинуть у середньому 20 людей. Минулого року, за підрахунками правоохоронних органів, які наводить «Ассошіейтед пресс», війна забрала життя семи тисяч осіб. Наркокартелі вирізняються нечуваною жорстокістю, тому жертв знаходять із відрубаними головами та слідами звірячих тортур. Сполучені Штати є співвідповідальними за різанину в Мексиці, оскільки наркокартелі не існували б, якби їм не вдавалося переправляти отримані з Колумбії наркотики через мексикансько–американський кордон. Річні обсяги контрабанди наркотиків із Мексики до США оцінюють у 40 млрд. доларів.
Американці діють, але недостатньо активно з огляду на довжину кордону з Мексикою — три тисячі кілометрів. Позавчора адміністрація США ухвалила рішення направити на кордон понад 450 додаткових агентів федеральних органів стеження та прикордонних служб. Міністр національної безпеки США Джанет Наполітано повідомила, що 360 із них підсилять службу охорони кордону та митницю, а 100 — відділи федерального бюро з боротьби з контрабандою алкоголю, тютюну та вогнепальної зброї. Контрабандний рух на кордоні є двостороннім: на північ ідуть наркотики,на південь — зброя. Фактично вся вогнепальна зброя та амуніція (за оцінками фахівців — 97 відсотків), яку використовують наркокартелі, походить із південних штатів США, де закони про продаж зброї особливо ліберальні.
Оскільки останнім часом нарковійна перекинулася на південь США — до штатів Арізона, Каліфорнія, Нью–Мехіко та Техас, — то офіційний Вашингтон вирішив діяти спільно з мексиканською владою. Позавчора до Мехіко прибула з дводенним візитом держсекретар США Хілларі Клінтон. Вона повідомила, що США виділять 720 млн. доларів на зміцнення кордону з Мексикою. Керівники двох країн також вирішили створити спільний офіс на території Мексики для координації дій правоохоронних органів із наркобізнесом. Хілларі Клінтон також повідомила, що США виділили уряду Мексики позику на понад 80 млн. доларів для придбання американських гелікоптерів Black Hawk («Чорний яструб»), які будуть використовуватися для патрулювання кордону.