Пристрастям, які сьогодні точаться навколо закону про підвищення акцизу на тютюн в Україні, можуть позаздрити деякі голлівудські стрічки. Річ у тім, що законопроект 4202, ухвалений у першому читанні тиждень тому, дуже подобається борцям із палінням. Лікарі, які щодня рятують від смерті хворих на рак легенів, інсульт, інфаркт тощо, закликають народних депутатів проголосувати за закон у другому читанні — на засіданні, що відбудеться 31 березня. А представники тютюнової індустрії готові на все, щоб не платити більше, тому хочуть зірвати прийняття документа.
Учора провідні українські медики підписали звернення до народних обранців, у якому нагадали, що вживання тютюну викликає та обтяжує понад 100 різних хвороб. Медики попросили депутатів забути про політичну конкуренцію і згадати про інтереси суспільства. Адже збільшення цін на тютюнові вироби здатне зменшити кількість померлих від раку та інших патологій. Крім того, це поповнить держбюджет більш ніж на три мільярди гривень і зекономить чималі кошти, які щороку витрачаються на лікування хворих.
«Від 2003 до 2006 року кількість інфарктів у Києві зросла на 10 відсотків, — зазначив голова Національної ради з питань охорони здоров’я Микола Поліщук. — А в 2007 році дав свій результат закон про шкідливий вплив тютюну. Тоді вперше за багато років кількість інфарктів у столиці зменшилася на 11 відсотків, тобто на 360 осіб. Якби ж ці люди захворіли, то на їхнє лікування сучасними методами (стентування тощо) треба було б витратити річний бюджет лікарні на 300 ліжок! І це тільки по Києву. У масштабах усієї країни економічний ефект «антитютюнового» закону може становити мільйони, мільярди гривень».
Лікарі передали звернення трьом лікарям–інтернам, після чого молоді «айболиті» сіли в машину й поїхали до штабів різних фракцій ВР, щоб переконати народних обранців у важливості прийняття «акцизного» закону в другому читанні. Першим у списку був штаб Партії регіонів, яка чомусь не віддала жодного голосу на підтримку закону в першому читанні. «Їдемо закликати представників усіх фракцій, щоб вони подумали про здоров’я тих людей, які за них голосують,— пояснив «УМ» молодий лікар–нейрохірург Антон Шкіряк. — Бо з такими тенденціями паління, які спостерігаються зараз в Україні, скоро не будуть потрібні перевибори — не буде кому голосувати».
Водночас виробники та продавці тютюну заявляють, що підвищення ціни на «куриво» зруйнує легальний тютюновий ринок України і призведе до скорочення робочих місць у торгівлі. Тому вони збираються влаштувати акцію протесту — 30 березня о 13.00 по всій країні припиниться торгівля сигаретами. n
ПРОГНОЗ
Якщо закон таки ухвалять, сигарети середньої вартості в Україні подорожчають на 30—40%, а з урахуванням інфляції — на 20%. За даними наукових досліджень, це має привести до зменшення споживання тютюну на 5%.