Учора в Брюсселі закінчився дводенний весняний саміт ЄС, на якому глави країн–членів Союзу намагалися виробити спільну антикризову позицію перед зустріччю «великої двадцятки», що відбудеться 2 квітня в Лондоні. Євросоюз готовий розширити фонди термінової допомоги країнам у скруті, але не буде витрачатися на нові антикризові програми до того часу, поки не запрацюють уже наявні, — про такий головний підсумок роботи саміту повідомив «Євроньюс».
Більшість країн ЄС не підтримала пропозицію США і висловилася проти виділення додаткових коштів на стимулювання економіки. Вони вважають достатнім затверджений наприкінці минулого року антикризовий бюджет у 200 млрд. євро. Учасники саміту лише конкретизували рішення направити 5 млрд. євро з цього пакета на розвиток енергетичної інфраструктури та інтернет–проекти, уточнили перелік проектів.
Водночас учора представники ЄС погодилися подвоїти надзвичайний фонд допомоги країнам–членам Союзу, які потребують термінової допомоги, довівши його до 50 млрд. євро. Ці гроші отримають передусім країни Прибалтики, Східної Європи та Балкан, тобто нові члени Союзу, які не входять до зони євро. Для прикладу, Угорщина та Латвія вже отримали по 10 млрд. євро з цього фонду. Найближчим часом 500 млн. євро отримає Польща. Наступна в черзі — Румунія.
Європейські лідери також обговорили питання збільшення ресурсів МВФ, щоб він міг надавати допомогу країнам, які потрапили у важке економічне становище.
Нам же саміт у Брюсселі цікавий передусім з огляду на те, що на ньому знову постало питання програм у рамках нового проекту ЄС «Східне партнерство». «Прем’єр–міністр Польщі Дональд Туск підтвердив, що саміт попередньо погодився виділити додаткових 600 млн. євро на «Східне партнерство», — повідомила вчора агенція ПАП. «Це привід для задоволення, і тепер потрібно пильнувати, щоб суму додаткового фінансування остаточно прийняли», — додав Туск.