«Коли Гітлер і Сталін розподіляли Європу, саме тут ми стали до нерівного бою за свободу», — наголосив Президент України Віктор Ющенко, виступаючи на Красному полі в неділю, під час відзначення 70–річчя проголошення Карпатської України. На тому полі, по суті, розпочалася Друга світова війна. І українці першими в Європі вчинили збройний опір союзникам Гітлера, захищаючи столицю щойно проголошеної Карпатської України — місто Хуст.
Напередодні святкування на полі битви, що на околиці Хуста, добудували меморіальний комплекс. А в самому Хусті відремонтували приміщення гімназії, де свого часу працював уряд держави.
Віктор Ющенко з дружиною поклали квіти до Пам’ятного хреста на Красному полі. «Ми вшановуємо увесь державний провід, який проголосив Карпатську Україну. Вшановуємо її Президента, отця Августина Волошина. Згадуємо імена Юліана Ревая, Дмитра Климпуша, Степана Клочурака, Михайла Клодзінського. Згадуємо кожного патріота, кожного державного діяча, кожного урядовця і національного політика. Схиляючи чоло, говоримо про наших героїв — українських, карпатських військових і січовиків», — сказав Президент.
Закарпатську громадськість порадували телевізійники прем’єрою документального відеофільму «Гіркота солодкої землі». Фільм за сценарієм відомого закарпатського письменника Дмитра Кешелі, присвячений пам’яті героїв Карпатської Січі, вперше оприлюднює кадри кінохроніки про життя на Закарпатті у 1930—40 роки та діяльність президента Карпатської України отця Августина Волошина. Він — автор понад 40 книг iз педагогіки, психології та політології, підручників, літературних творів. Редагував і видавав єдину українську газету на Закарпатті «Наука», згодом «Свобода». З 1919 року — голова Руської (Української) Центральної Народної Ради, засновник Християнсько–народної партії, депутат Чехо–Словацького парламенту (1925—1929 рр.). У травні 1945 року заарештований радянською військовою контррозвідкою СМЕРШ, вивезений до Москви, де в липні 1945–го помер за нез’ясованих обставин. Нагадаємо, що Августину Волошину присвоєно звання Героя України. Сьогодні виповнюється 135 років від дня його народження. У його рідному селі Келечині планують відкрити музей. На сьогодні єдиний пам’ятник Волошину встановлено в Ужгороді.
Устим МИХАЙЛІВ