НБУ, він же «Раша бенк»
Юлія Володимирівна, цього разу в шикарній сукні бузкового кольору, яка виграшно контрастувала з діловим костюмом представниці делегації, вступний спіч виголошувала спеціально для фахівців фонду. Власне кажучи, засідання перетворили на показове, аби показати дирекції МВФ: уряд погоджується на їхні вимоги. Заради другого траншу!
Нагадаємо, раніше Фонд оприлюднив перелік своїх зауважень до роботи виконавчої влади: надмірний дефіцит бюджету, спричинений соціальним популізмом Прем’єра (забагато пільг, відсутність пенсійної реформи, внаслідок якої в Україні значно зросла кількість пенсіонерів тощо), «дірка» у фінплані «Нафтогазу» (за деякими оцінками, дефіцит бюджету цього відомства може становити 10 млрд. грн.), неправомірне втручання Кабміну в роботу Національного банку. Останнє матеріалізувалося у дві статті закону про держбюджет — 84 та 86–у, які встановлювали нагляд уряду за процесом рефінансування комерційних банків, що його проводить НБУ. Встановлювався навіть головний «наглядач» — перший віце–прем’єр Олександр Турчинов, який мав візувати кожну копійку коштів рефінансування.
Уряд подолав проблеми одним ударом: сумнівні статті закону про держбюджет скасували! І представникам МВФ показали процес цього скасування, так би мовити, в режимі он–лайн. «Забезпечимо незалежність НБУ», — пообіцяв віце–прем’єр Григорій Немиря на спільній прес–конференції з гостями. Але при цьому намагався продемонструвати, що свої позиції Кабмін не здає: «Незалежність Нацбанку не означає відсутності його підзвітності. Тобто інформування». Останню фразу майже слово в слово повторив постійний представник МВФ в Україні Макс Альєр. Це означало, що у ключовому моменті обидві сторони дійшли компромісу. Щоправда, відповідаючи на запитання українського журналіста англійською мовою, пан Альєр чи ненавмисне, чи з утоми, але доволі показово обмовився — назвав наш рідний український Національний банк «Раша бенк» («Російський банк»)...
Бідні, багаті... Залежить як рахувати
Ще один акт доброї волі уряду для фінансових донорів: представники МВФ та СБ увійдуть до експертно–аналітичної ради з рекапіталізації банків. Права голосу вони не матимуть, але намагатимуться давати свої поради. Від Світового банку засідатиме Карл Лінгрен, який спеціалізується на подібних процесах та має досвід роботи у десятці країн.
Принагідно ухвалили фінплан «Нафтогазу». Цікаво, що майже 10–мільярдний дефіцит за одну ніч перетворився... на профіцит. Причому на цілих 3,8 мільярда! Але й це ще не межа: уряд планує довести «бюджетний жирок» паливного оператора до 4,7 мільярда гривень. Щоправда, без урахування закачування палива у сховища на наступний сезон — на це треба буде знайти додаткові кошти. Виконувач обов’язків міністра фінансів Ігор Уманський так пояснив, звідки уряд взяв резерви: у статутний фонд внесли дочірнє підприємство «Чорноморнафтогаз», а ще вирішили «затиснути» мільярд виробничо–інвестиційних витрат, які «Нафтогаз» не розписав по пунктах. Решту грошей «знайшли» за попередньою схемою: включили до бюджету витрати із залучення та зберігання газу, а не його придбання. Проблема, таким чином, залишилася, але цифра суттєво погарнішала...
Юлія Тимошенко, анонсуючи, як чудово працює ця компанія, повідомила: за лютий Україна повністю розрахувалася з «Газпромом» за спожитий газ. Будь–які сумніви щодо фінансової спроможності «Нафтогазу» Прем’єр звично назвала політичними провокаціями.
На пенсію таки пізніше?..
«Уже все ухвалили, за хвилину оголосять про надання другого траншу!» — представники прес–служби Прем’єра не збавляли швидкості. Втім, ані Макс Альєр, ані виконувач директора Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Пабло Сааведра такого оптимізму не поділяли. Замість конкретних пропозицій та зауважень — дипломатична ввічливість, замість точних дат та можливих рішень — чергова порція ймовірності. Головна причина: уряд не погодився з деякими пропозиціями МВФ. Зокрема, відкинув ідею поступово збільшувати пенсійний вік для українців — кожні півроку «віддаляти» цю норму на рік.
Зрозуміло, що перед виборами лідерові БЮТ важко погодитися на подібні реформи. А ось Пабло Сааведра м’яко, але рішуче наполягає: населення України старіє дуже швидко, а сусідні держави, Польща та інші, які відчувають схожі негаразди, пенсійну реформу провели ще десять років тому. «Україна нині має найгірший демографічний профіль в Європі. Проте існують шляхи та заходи, аби ця реформа не відзначилася негативно на найбідніших верствах пенсіонерів, — зазначив Сааведра. І додав: — Видатки щодо ВВП в Україні найвищі у світі».
«Без стабільності в Україні не буде стабільності в Європі», — віце–прем’єр Немиря процитував вислів керівника ЄБРР Томаса Мірова, ілюструючи ним бажання Старого світу фінансово допомагати нашій державі. Щоправда, в оригіналі вислів пана Мірова містить й інше речення: «Однією з найбільш проблемних країн є Україна».
ПІДСУМКИ
Українська влада узгодила всі проблемні моменти, на яких наголошував МВФ, і за добу до Фонду буде направлено новий лист. Наступного тижня уряд внесе до парламенту зміни до бюджету, а також законопроект щодо збалансування Пенсійного фонду. Також Кабмін скасує всі постанови, які стосувались втручання у діяльність Нацбанку. Про це заявив Віктор Ющенко вчора надвечір після наради з Прем’єром Тимошенко, головою НБУ Стельмахом та експертами. Президент відзначив, що подібні консультації керівництва країни довели свою позитивну роль.
КУРЙОЗ
Мовчіть, докторе Фройде!
У стенограмі вступного слова Прем’єр–міністра, яку потім роздають журналістам, словесні «ляпи» Юлії Володимирівни зазвичай виправляють. Але не завжди. Вчора, наприклад, працівники апарату, які чудово розуміють справжню роль і місце представників МВФ у шкалі цінностей керівництва уряду, внесли цікаву корективу у висловлення Леді Ю, замінивши слово «гостей» на... «грошей». Таким чином банальна протокольна фраза набула зовсім іншого, первинного, змісту: «Я би хотіла подякувати їм [працівникам МВФ], що вони прийшли на засідання уряду в якості грошей».