Така подія стала можливою завдяки міжнародному екологічному проекту «Кожна краплина має значення», який спільними зусиллями реалізують компанія «Кока–Кола Україна», Програма розвитку ООН (ПРООН) в Україні та Київська міська адміністрація. Мета проекту — відновити і захистити природні джерела, а також створити довкола них зони відпочинку, активно залучаючи місцеві громади.
«Ми впродовж багатьох років працюємо в різних регіонах України, де застосовуємо підхід, що базується на місцевому розвитку за активної участі громадян. Важливим компонентом цього підходу є те, що в рамках його впровадження значним чином поліпшуються вміння та здатність місцевих громад та місцевого керівництва до ефективного місцевого самоуправління, наслідком якого, стає сприяння формування в них почуття самоуповноваження», — пояснила заступниця постійного представника ПРООН в Україні Йоанна Казана–Вишньовецька.
Протягом тижня будуть проведені всі необхідні аналізи води і джерело буде сертифіковано. За словами заступника столичного мера Олеся Довгого, вже з наступного тижня кияни зможуть приходити сюди і пити справжню, чисту джерельну воду.
Проте цінність відновленого джерела не тільки у чистій воді. Воно має ще й історичне значення — цей водограй живить підземний басейн річки Либідь, розказують учні столичної школи № 122. Школярі з радістю спостерігали за перевтіленням джерела. «Раніше його й видно не було — просто із землі стирчала іржава залізна трубка. Тепер же навколо не тільки чисто, а й затишно. Навіть лавку поставлено — стомившись, можна сісти перепочити», — радіє одна зі школярок.
Реалізація проекту «Кожна краплина має значення» не обмежується відновленням лише київського джерела. «Цьогоріч у рамках проекту на конкурсній основі планується відновити ще 10 таких джерел по всій Україні. І вже наприкінці березня будуть відомі всі переможці в регіонах», — відзначила Йоанна Казана–Вишньовецька. Профінансують такий масштабний проект з відновлення джерел ПРООН та компанія «Кока–Кола Україна». Загальний бюджет проекту на 2009 рік складає 150 тисяч доларів.
Реалізовуючи проект, учасники також сподіваються привернути увагу бізнесу й місцевої влади до екологічних проблем. «Цей проект має безпосереднє відношення до екології, а отже, до нашого з Вами майбутнього. Нашим дітям ми маємо забезпечити чисту воду як запоруку здоров’я. Він змушує замислитися над можливими екологічними ризиками та нашою спроможністю і бажанням докладати всіх зусиль до їх негайного усунення. І, зрештою, цей проект — взірець співпраці на рівні міжнародної організації, міської влади (міської громади) та соціально відповідального бізнесу. Тому, я переконаний, що реалізація такого проекту має стати прикладом для інших місцевих громад, для інших представників бізнесу та органів влади, оскільки він демонструє результативність спільних зусиль, увагу до природи і відповідальності за майбутнє», — відзначив Олесь Довгий.
Із заступником мера погоджується й представник компанії «Кока–Кола Україна», адже проект підтримує водний бренд BonAqua, який не може стояти осторонь проблем, пов’язаних із водою.
Втілена справа надзвичайно важлива: її результат — не тільки відновлені джерела і впрорядковані, зручні місця для відпочинку. Головне, що вона також вчить українців бути небайдужими, охороняти, відновлювати і шанувати подаровані природою блага.
Ольга БЕВЕЗ