Учора набрав чинності закон, який передбачає тимчасове (на шість місяців) збільшення митного збору на 13% на імпортні авто та товари широкого вжитку — від продуктів харчування до побутових опалювальних котлів. Ці заходи були здійснені на вимогу вітчизняних виробників та з метою наповнення бюджету.
Нагадаємо, після вступу України в СОТ у травні минулого року мито на імпортні товари, в тому числі й на автомобілі, було знижено з 25% до 10%. Але з початком економічної кризи в Україні, для захисту вітчизняних виробників 23 грудня 2008 року Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законів України з метою поліпшення стану платіжного балансу України у зв’язку зі світовою фінансовою кризою», який передбачає введення додаткового мита в розмірі 13% на низку імпортних товарів. Президент України Віктор Ющенко підписав його лише після суттєвої редакції 20 лютого 2009 року.
5 березня цього року Кабінет Міністрів України проінформував СОТ про нові зміни до податкового та митного законодавства. Про це повідомив заступник міністра економіки Валерій П’ятницький. «Документи, які ми їм передали, будуть розглянуті зацікавленими країнами–членами СОТ на засіданні комітету з платіжного балансу при СОТ, — сказав він. — На цьому засіданні українська сторона надасть обґрунтування щодо підвищення мит та податків на низку груп імпортних товарів». Також він зазначив, що неофіційна реакція країн–членів СОТ на додаткове оподаткування Україною імпортних товарів буде відома у травні цього року. «Негативної реакції з боку СОТ варто очікувати, — говорить Валерій П’ятницький. — Буде їм подобатися наш закон чи ні, але ми будемо захищати позицію України».
Прем’єр–міністр України Юлія Тимошенко побоюється негативної реакції від країн–членів СОТ на 13% підвищення мита. 5 березня на засіданні Кабміну вона повідомила, що уряд найближчим часом внесе на розгляд Верховної Ради законопроект, який би скасував додаткове мито на імпортні товари. Уряд уже звернувся до Віктора Ющенка з проханням скасувати 13% мито. Ймовірніше за все, Президент України поділяє думку уряду. «Перелік товарів, на які встановлюється додатковий збір в розмірі 13%, безумовно, викликає запитання. Туди потрапили товари, імпорт яких в Україну іде винятково з території країн, з якими в нас підписані договори про вільну торгівлю», — заявив заступник голови секретаріату Президента Олександр Шлапак. Як він зазначив, закон про додаткове мито Президент підписав винятково з ідеологічних міркувань.