Міжнародний трибунал ООН у Гаазі позавчора видав ордер на арешт президента Судану Омара Хасана Ахмеда ель–Башира. Його підозрюють у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти цивільного населення суданської провінції Дарфур. Таким чином Гаазький трибунал вперше у своїй історії видав ордер на арешт чинного глави країни.
Прийняте в Гаазі рішення з обуренням зустрів офіційний Хартум, який повністю відкинув його та заявив, що трибунал не має повноважень займатися внутрішніми справами Судану. На вулиці столиці вийшли сотні людей, аби захистити президента та засудити рішення міжнародних суддів.
Радник президента у виступі на національному телебаченні назвав ордер на арешт ель–Башира «частиною неоколоніального плану». Міністерство юстиції Судану заявило, що не буде співпрацювати з трибуналом. Тим часом прокурор трибуналу наголосив, що уряд Судану, який є членом Об’єднаних Націй, просто зобов’язаний підкорятися рішенням органу ООН. Генсек Пан Кі Мун закликав Судан співпрацювати з усіма інституціями ООН і гарантувати безпеку їхні працівників. Глава ООН запевнив, що організація продовжить свою діяльність у Судані.
У свою чергу представник МЗС Судану Мутріф Сіддік каже, що, попри наявність ордеру на арешт, ель–Башир ще цього місяця поїде на саміт арабських країн у Катарі та братиме участь у всіх засіданнях глав арабських та африканських країн. Хоча будь–яка країна–член ООН мала б заарештувати його на своїй території.
Гаазьке рішення було несхвально сприйняте в країнах, де є проблеми з демократією та дотриманням прав людини. Єгипет висловив серйозне занепокоєння з приводу видачі ордеру на арешт сусіда ель–Башира. Глава МЗС Єгипту Ахмед Алі Абул Гейт закликав скасувати це рішення. Спецпосланець Росії до Судану Михайло Маргелов вважає, що рішення Гаазького трибуналу «створює небезпечний прецедент» у системі міжнародних відносин і може негативно вплинути на розвиток подій у самому Судані та регіоні. Натомість держдепартамент США відразу ж відреагував заявою, в якій ідеться, що ті, хто здійснив злочини, повинні бути притягнуті до відповідальності. Правозахисна організація «Міжнародна амністія» також із задоволенням привітала рішення трибуналу ООН.
Провінція Дарфур із 2003 року є ареною кривавого конфлікту, що почався з бунту чорношкірого населення проти утисків із боку суданської центральної влади, в якій домінують араби. Війна вже забрала життя 300 тисяч осіб, а 2,5 мільйона стали біженцями.