Як побачиш Омара — лови його

06.03.2009
Як побачиш Омара — лови його

Суданці в Хартумі — проти гонінь на ель–Башира. (Фото Рейтер.)

Міжнародний трибунал ООН у Гаазі позавчора видав ордер на арешт президента Судану Омара Хасана Ахмеда ель–Башира. Його підозрюють у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти цивільного населення суданської провінції Дарфур. Таким чином Гаазький трибунал вперше у своїй історії видав ордер на арешт чинного глави країни.

Прийняте в Гаазі рішення з обуренням зустрів офіційний Хартум, який повністю відкинув його та заявив, що трибунал не має повноважень займатися внутрішніми справами Судану. На вулиці столиці вийшли сотні людей, аби захистити президента та засудити рішення міжнародних суддів.

Радник президента у виступі на національному телебаченні назвав ордер на арешт ель–Башира «частиною неоколоніального плану». Міністерство юстиції Судану заявило, що не буде співпрацювати з трибуналом. Тим часом прокурор трибуналу наголосив, що уряд Судану, який є членом Об’єднаних Націй, просто зобов’язаний підкорятися рішенням органу ООН. Генсек Пан Кі Мун закликав Судан співпрацювати з усіма інституціями ООН і гарантувати безпеку їхні працівників. Глава ООН запевнив, що організація продовжить свою діяльність у Судані.

У свою чергу представник МЗС Судану Мутріф Сіддік каже, що, попри наявність ордеру на арешт, ель–Башир ще цього місяця поїде на саміт арабських країн у Катарі та братиме участь у всіх засіданнях глав арабських та африканських країн. Хоча будь–яка країна–член ООН мала б заарештувати його на своїй території.

Гаазьке рішення було несхвально сприйняте в країнах, де є проблеми з демократією та дотриманням прав людини. Єгипет висловив серйозне занепокоєння з приводу видачі ордеру на арешт сусіда ель–Башира. Глава МЗС Єгипту Ахмед Алі Абул Гейт закликав скасувати це рішення. Спецпосланець Росії до Судану Михайло Маргелов вважає, що рішення Гаазького трибуналу «створює небезпечний прецедент» у системі міжнародних відносин і може негативно вплинути на розвиток подій у самому Судані та регіоні. Натомість держдепартамент США відразу ж відреагував заявою, в якій ідеться, що ті, хто здійснив злочини, повинні бути притягнуті до відповідальності. Правозахисна організація «Міжнародна амністія» також із задоволенням привітала рішення трибуналу ООН.

Провінція Дарфур із 2003 року є ареною кривавого конфлікту, що почався з бунту чорношкірого населення проти утисків із боку суданської центральної влади, в якій домінують араби. Війна вже забрала життя 300 тисяч осіб, а 2,5 мільйона стали біженцями.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>