У центрі німецького міста Кельн ліг у руїнах будинок Міського історичного архіву та два прилеглі до нього житлові будинки, повідомляє «Німецька хвиля». Катастрофа сталася позавчора о 14.00 за місцевим часом (о 15.00 за київським). Кельнські ЗМІ відразу повідомили про загиблих. Газета «Кельнер Штадт–Анцайтер» повідомила на своїй інтернет–сторінці, що під руїнами може перебувати навіть 30 осіб, потім кількість зниклих безвісти зменшилася до дев’яти осіб і, нарешті, вчора, після доби розбирання руїн та пошуків людей з допомогою поліцейських собак, йшлося вже про трьох–чотирьох осіб, які можуть перебувати під руїнами. Двоє з них перебували на час катастрофи в сусідньому житловому будинку, який завалився, та одна чи дві особи — в припаркованому біля будинку архіву автомобілі, який опинився під руїнами.
Розбирання завалів та рятувальні роботи дуже ускладнені, важку будівельну техніку не можна задіяти, оскільки можуть завалитися сусідні житлові будинки. Аби цього не сталося, рятувальники залили в порожнини під їхніми фундаментами одну тисячу кубічних метрів бетону. Вчора на місці катастрофи працювали пожежники, поліцейські, техніки та добровольці. Якщо під руїнами залишилися люди, то їхні шанси вижити малі. «Швидкий порятунок не можливий», — заявив глава пожежної служби Кельна Штефан Нойхофф.
Міська влада відхиляє звинувачення в недбальстві при проведенні будівельних робіт, які й спричинили обвал будинків. Під будинками в районі катастрофи вже кілька років поспіль велися роботи з розширення лінії метро. Керівник одного з відділів архіву Еберхард Ілльнер заявив місцевій газеті, що катастрофи важко було уникнути. Шестиповерховий будинок архіву є відносно не старим — збудований 1971 року, але внаслідок підземного будівництва він перетворився на аварійний, у стінах та фундаменті з’явилися щілини. Але викликані експерти зробили висновок, що вони не становлять небезпеки.
Рятувальні служби також займаються порятунком кельнського архіву, окремі безцінні рукописи та документи якого нараховують тисячу років. У кельнському архіві, зокрема, зберігалися оригінальні рукописи та документи Карла Маркса та Фрідріха Енгельса, особистий архів лауреата Нобелівської премії з літератури Генріха Белля. Міський історичний архів є найбільшим комунальним архівом Північної Європи. В ньому зберігалося більше 65 тисяч документів, приблизно 50 тис. плакатів та більше півмільйона фотографій з історії міста.