«Іду на ви!». Цей історичний вислів князя Святослава згадали лідери наймасовішої шахтарської профспілки, заздалегідь попереджуючи владу про масову акцію протесту шахтарів, яка відбудеться 25 березня. У цей день до Києва для пікетування приміщень органів влади прибудуть 1,5 тисячі шахтарів. Також мітинги протесту відбудуться й у всіх великих містах гірняцьких регіонів держави. Таке рішення прийняли учасники всеукраїнської наради голів первинних організацій Профспілки працівників вугільної промисловості, що наприкінці минулого тижня відбулася в Донецьку.
Відхрещуючись від політичних моментів, першопричиною акції лідери ППВП називають критичну ситуацію у вітчизняній вугільній промисловості. «На вугільних підприємствах вже зараз немає коштів не тільки для збільшення тарифних ставок, а й навіть на виплату поточної зарплати, — йдеться у резолюції зібрання. — Заборгованість із зарплати гірникам перевищує один мільярд гривень і далі стрімко збільшуватиметься».
Березнева акція протесту шахтарів, які мають намір «сказати рішуче «Ні!» знищенню вугільної галузі», не виключено, може стати тільки своєрідною прелюдією стосовно наступних дій вітчизняних вугільників. Як упевнений голова ППВП, народний депутат України Віктор Турманов, імовірність подальших акцій протесту далі насамперед залежатиме від реакції та пропозицій із боку керівників Мінвуглепрому та уряду. Хоча вже зараз, за його словами, є заклики готувати піші походи шахтарів до Києва з усіх вугільних областей. «Ми серйозно готуємося до акції протесту, — каже Віктор Турманов. — Шахтарі відгукуються про неї так: якщо ми самі себе не захистимо, то нас ніхто не захистить!».
Водночас керівники Незалежної профспілки гірників Донбасу ще не втрачають надії «розрулити» проблемну ситуацію в галузі не пікетом, а за столом переговорів. Зокрема НПГД звернулася до Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко з вимогою провести на Донбасі виїзне розширене засідання Координаційної ради з питань урегулювання критичних ситуацій у вугільній промисловості. За словами лідера незалежної профспілки Миколи Волинка, одним із найпроблемніших моментів є те, що в останній час вуглевидобувні підприємства не отримали жодної копійки бюджетних коштів, передбачених на розвиток шахт. Також є великі нарікання на діяльність ДП «Вугілля України» — монополіста реалізації вугілля, що не повертає гірникам гроші за відвантажене паливо. «Відверта розмова та спільно прийняті рішення допомогли б зняти соціальну напругу в гірняцькому регіоні, — переконаний пан Волинко. — Прості шахтарі не зацікавлені в масовому бунті. Але якщо діалог не відбудеться, тоді протестних акцій гірників не уникнути».