— Олександре, що з минулорічним бюджетом? По ньому відзвітували?
— Ні. Ніхто не звітував. Там є величезні борги. Ви ж знаєте, що навіть новорічну ялинку, яка була закладена в бюджет, не було за що розібрати. І це, не кажучи про заборгованості з зарплат.
— А повертати ці борги ніхто не збирається?
— Можливо, їх повернуть. Кожна заборгованість оформлюється відповідним чином. Це лише добра воля підприємств, які досі не подали до суду та в судовому порядку не стягнули ці гроші.
— А це хіба можливо? Щось стягнути з Черновецького? «Київенерго» так і не отримало свої дотації...
— От, власне, для цього й потрібно було затягування з прийняттям бюджету, щоб уникнути розмов про борги. Борги, до речі, у цьогорічному бюджеті не закладені.
— А це правда, що у Києва є два бюджети — офіційний та тіньовий?
— Є така точка зору. Цілком імовірно, що паралельно створюється тіньовий бюджет, куди йдуть гроші від певного роду діяльності. Деякі підприємства перераховують гроші нібито на благодійність, тож поза міським бюджетом гроші так чи інакше накопичуються. Цікаво, що на деякі підприємства бюджетом передбачені мільйони, а прибуток їхній становить, у кращому випадку, тисячі. Це, наприклад, стосується евакуаторів.
— Але ж Черновецький якраз стосовно евакуаторів казав, що вони приносять йому по мільйону на день. Куди ж він їх діває?
— Тут є певна хитрість. Деякі муніципальні підприємства сплачують у бюджет 15 відсотків прибутків, а деякі — 70. Боюсь помилитися, але на евакуатори витрачено було близько 40 мільйонів гривень, дохід же вони принесли на рівні 200 тисяч. Тобто, можливо, вони й отримують мільйон гривень на день, але при цьому... займаються благодійністю абощо.
— Зрозуміло. Тобто треба бути дуже лояльним до Черновецького, і тоді можна займатися «благодійністю» і сплачувати лише 15 відсотків відрахувань у бюджет?
— Власне, всі керівники муніципальних підприємств є людьми, лояльними до Черновецького. Безумовно, є певні тіньові схеми, які треба розкопувати, доводити. Ті, хто ними займається, ховають кінці у воду зі знанням справи.
— На що у 2009 році зменшено, а на що збільшено видатки?
— Збільшено на утримання апарату КМДА, на обслуговування зовнішнього боргу, на комунальні засоби масової інформації. І тут йдеться, звісно, не про зростання зарплат журналістів, а про підготовку до виборчої кампанії. А зменшено, ясна річ, на культуру. Грошей на ремонт 24 музеїв виділено у десять разів менше, ніж минулого року. Не виділено ані копійки на добудову Театру на Подолі. Те саме стосується і Стрітенської церкви.
— Коли ви говорите про виборчу кампанію, маєте на увазі президентську?
— У президентську Черновецький включиться, якщо тільки ці вибори проходитимуть одночасно з парламентськими. Тоді це принаймні буде не просто кампанія людини, яка ніколи не стане Президентом, а й можливість паралельно «пробити» свою депутатську фракцію у Верховній Раді. Я мав на увазі те, що на березень 2010 року мають бути призначені вибори мера.
— Навряд чи з цим Черновецький погодиться...
— Питання щодо виборів у Києві прийматиме Конституційний Суд.