Позавчора увечері Міжнародний трибунал ООН із воєнних злочинів у колишній Югославії оголосив вирок у справі, яка тривала з червня 2006 по серпень 2008 року щодо шести представників колишнього югославського керівництва. П’ятеро з шести суддів трибуналу визнали екс–президента Сербії Мілана Мілутиновича не винним, відтак трибунал звільнив його. З інших п’ятьох підсудних знято обвинувачення в геноциді албанців Косова, але визнано винними у вбивствах та етнічних чистках, і засуджено до ув’язнення терміном від 15 до 22 років. Ідеться про колишніх віце–прем’єра Сербії Ніколу Саїновича, міністра оборони Драголюба Ойданича, генералів армії Небойшу Павковича та Владиміра Лазаревича і главу сербської поліції Сретена Лукича.
Це перший вирок трибуналу у справі винищення албанського населення та інших несербських мешканців Косова, до якої вдалася сербська армія та служби безпеки в 1998—99 роках. 66–річного Мілутиновича помилувано з огляду на те, що він був лише маріонеткою Слободана Мілошевича.
Мілутиновича обрали президентом Сербії в грудні 1997 року від Соціалістичної партії, лідером якої був президент Югославії Мілошевич. Відтак Мілутинович автоматично став членом Верховної ради оборони Югославії, яка за статусом приймає рішення щодо збройних сил країни. Його адвокати на процесі наполягали, що Сербія на той час залишалася частиною союзної Югославії, а Верховна рада не здійснювала де–факто оперативний контроль над армією. До кінця 2002 року на Мілутиновича як президента Сербії поширювався імунітет. Але після закінчення президентського терміну він добровільно здався Гаазькому трибуналу.
Виправдальний вирок Мілутиновичу неоднозначно сприйняли в Косово. Більшість косоварів не вдоволені його звільненням. У Сербії — навпаки. Соціалістична партія Сербії, яка входить до правлячої коаліції, вітає виправдальний вирок Мілутиновичу та обурюються з приводу засудження п’ятьох інших учасників процесу. «Засуджені ті, хто захищав свою країну і свій народ від агресії», — кажуть соціалісти.