Завтра відсвяткуємо Масницю і, за традицією, на 40 днів маємо забути про вареники з сиром і сметаною, про масло, м’ясо і яйця. А також про танці, гучні співи і брутальну лайку. В одній з веснянок співається від імені хлопців: «А ти, моя Масляна, воротися — м’ясоїд пройшов — не женився!». Колишні хлопці тривожилися, бо в піст не можна одружуватися. А одруженим не годиться «виконувати подружній обов’язок». Це щоб земні насолоди не відволікали від головного: міркувань про сенс життя. Піст без молитви шкідливий: він лише живитиме гордощі й дратівливість. Під час Великого посту, як правило, люди звертають більше уваги на доброчинність. Допомагають бідним, сиротам, неповносправним. На початку посту слід обов’язково висповідатися і причаститися. Сповіді передує покаяння. Богослови пояснюють, що покаятись — означає збагнути, що добро сильніше від зла, і перейти від негативного сприйняття життя до позитивного.
Великий піст поділяється на дві частини: Чотиридесятницю і Страсну седмицю. Перші шість тижнів є, власне, Великим постом (період, коли ми йдемо до Бога), що символізує сорокарічний шлях з єгипетської неволі під проводом Мойсея. Остання седмиця — Страсний тиждень (коли Бог іде до нас через Тайну вечерю, страждання, Голгофу, сходження в пекло). У Старому Завіті Господь звелів людям щороку давати десятину з усього, що вони набували. Згодом Христові апостоли постановили присвячувати Богу десяту частину року. Отож тижні Великого посту — це десятина, яку християни присвячують Богу, на цей час відмовляючись від біганини за проминущим.
Кожен тиждень Великого посту відрізняється від іншого як церковними, так і народними звичаями. Перший тиждень зветься Жильним, бо в його понеділок споживали колись тільки воду і прісні коржі–жиляники з хріном. У першу суботу посту поминають покійних. Першу неділю називають Збірною, від цього дня молодь починала збиратися «на вулицю». На другому тижні поминають святого Григорія Паламу. Третій тиждень — Хрестопоклонний. У неділю в церкві виносять святий Хрест для поклоніння віруючим. Четвертий тиждень називається Середохресним, у його середу — точка середини посту. П’ятий тиждень — Похвальний, у суботу в церкві є служба «Похвала Пресвятої Богородиці». Шостий тиждень зветься Вербним: у неділю відзначається Вхід Господній в Єрусалим. Сьомий, останній перед Воскресінням, тиждень Великого посту зветься Білим, Чистим, або Страсним, у пам’ять про Страсті Господні. За традицією, у час посту споживають різні каші, борщі й круп’яні юшки, страви з риби, грибів та овочів, квашені огірки й капусту, хрін і буряковий квас. Особливо суворо дотримуються посту в перший і останній тиждень, а в Страсну п’ятницю годиться цілковито утриматися від їжі.