Замість 12 художників — 20, замість березня — жовтень, це головні новини, які повідомили на прес–конференції в середу керівники PinchukArtCentre. Це означає, що виставку сучасних українських художників, які претендують на премію у галузі сучасного мистецтва від PinchukArtCentr, й оприлюднення імені того, хто отримає 100000 гривень, переносять на півроку. Слово «криза» на прес–конференції не пролунало, натомість генеральний директор Центру сучасного мистецтва PinchukArtCentre Екхард Шнайдер сказав, що PinchukArtCentr завдяки премії створив гігантську базу даних українських художників, що вперше в Україні застосовувалась практика відбору художніх робіт по інтернету, що хороших робіт було стільки, що експерти так зворушилися від кількості заявок — 1101, що замість виставки 12 номінантів вирішили зробити виставку 20 і їм дали більше часу підготуватися до виставки.
У жовтні, коли оголошували про створення премії, арт–критики і самі куратори PinchukArtCentr не приховували скептицизму щодо затії, мовляв, знаємо, що мало нормальних художників, які могли б працювати у світовому контексті, але благородно починаємо цю невдячну справу першими. Але кількість і якість заявок додали оптимізму засновникам премії. Як визначали номінантів? Кожен із трьох експертів — Олександр Соловйов, Пітер Дорошенко і Екхард Шнайдер — в автономному режимі переглядав роботи, навпроти тих, які вважав гідними, ставив плюсик. Три плюси означало, що робота потрапляє в короткий список. За словами Олександра Соловйова, 16 проектів отримали по 3 автономні плюси, решту куратори обговорювали. Коли керівники PinchukArtCentr оприлюднили так званий short–list, короткий список, в ньому виявилися знайомі все обличчя — Маша Шубіна, Микита Кадан, Жанна Кадрова, Леся Хоменко, Артем Волокітін, Гамлет Зінківський, Андрій Галашин, Майя Колесник, Іван Чубуков, Олексій Дорошко, Олексій Салманов, Оксана Проценко, Лада Наконечна, Олексій Сай, Володимир Кузнєцов, Мирослав Вайда, групи SOSka, SYN, BLUEMOLOKO, «Шапка». Дві третини — розпіарені медіа–персони, Екхард Шнайдер вважає, що це і є цікаво.
Пітер Дорошенко і Олександр Соловйов разом працюють над майбутньою виставкою номінантів, а водночас Соловйов ще формує виставку художників іншої генерації, які вже років 30 як працюють в українському сучасному мистецтві. Щоб показати зарубіжним членам журі контекст і діалог поколінь. Кого з маститих запросять у PinchukArtCentr, куратори не кажуть. Під ці дві виставки віддадуть цілий четвертий поверх.
ДОСЬЄ «УМ»
На конкурс на отримання премії PinchukArtCentr подали 1101 заявку, прийняли 1030, із них 46 групових і 984 індивідуальні. Жінок–художниць було 60%, чоловіків — 40%. Середній вік учасників — 25 років. 313 кандидатів мають профільну освіту. Частину заявок надіслали з Київської області, найпасивнішою була Рівненщина — 1 заявка, українські художники з Франції, Португалії, Англії, Коста–Рики, Німеччини та Італії теж спробували взяти участь. За жанрами заявки поділилися так: живопис — 45%, графіка — 20%, фото — 15%, інсталяції –5%, скульптура, документація проектів та інше — 15%.