Церковна сповідь є таємницею, але узагальнення великої кількості сповідей — чудовий матеріал для відкритого соціологічного дослідження. Ватиканська дослідницька група на чолі з 95–річним єзуїтом отцем Роберто Буса опрацювала тисячі сповідей, які пролунали в католицьких храмах різних країн світу, щоб з’ясувати питання: які гріхи є найхарактернішими для сучасної людини, зокрема для чоловіків і жінок. Звіт про результати дослідження опублікував у офіційній газеті Ватикану «Л’Оссерваторе Романо» головний теолог папського дому отець–домініканін Войцех Гєртих (миру — дядько лідера польської політичної партії «Ліга польських родин»).
Як відомо, церква визначила сім головних смертних гріхів: пиха, заздрість, зажерливість, пожадливість, гнів, хтивість та лінощі. Оскільки світ змінюється, а з ним і люди, то минулого року Апостольський пенітенціарій (Верховний церковний суд, який займається таємницею сповіді. — Авт.) доповнив цей список черговими сімома смертними гріхами: генетичні експерименти, експерименти над людьми, забруднення середовища, вживання наркотиків або торгівля ними, суспільна несправедливість та непристойне збагачення.
Утім ці нові гріхи надалі не є характерними для більшості людства. Ватиканські вчені встановили, що найчастішими гріхами, які чинять сучасні чоловіки, є (перераховано в порядку зменшення): пожадливість, обжерливість, лінощі, пиха та заздрість. А п’ять головних гріхів жінок — пиха, заздрість, хтивість, пожадливість та лінощі. Автори звіту висловлюють жаль стосовно того, що в сучасних людей, які визнають себе віруючими, вмирає потреба сповідуватися, каятися у своїх гріхах. 30 відсотків вірних католиків узагалі вважають сповідь зайвою та непотрібною. Лише кожна десята людина визнала, що сповідується щонайменше раз на рік.