Пробний пуск першої іранської атомної електростанції відбудеться 25 лютого, повідомили вчора російські ЗМІ з посиланням на Делавіза Мохсена, речника іранської Організації у справах атомної енергії.
На пробному пуску АЕС, розташованої у місцевості Бушер на півдні Ірану, буде присутній Сергій Кірієнко, глава «Росатому» — російської федеральної агенції у справах атомної енергетики. До цього російські ЗМІ лише лаконічно інформували, що Кірієнко відвідає Іран 25 лютого для переговорів про темпи робіт на Бушерській АЕС, яку з середини 90–х років будують з допомогою Росії. Варто нагадати, що в 90–х роках Україна виграла тендер на постачання турбін для Бушера. Контракт оцінювався в 700 млн. доларів. Утім під тиском США у 1997 році Київ відмовився від такого вигідного контракту, і «святе місце» не залишилося порожнім, його зайняли росіяни.
Дату пуску Бушера багато разів відкладали. Як привід називали фінансові та міжнародні проблеми. Іранська ядерна програма викликає занепокоєння Заходу, який побоюється, що Тегеран намагається у такий спосіб отримати ядерні матеріали для власної атомної бомби.
А ТИМ ЧАСОМ...
Казахстан, який також відчув на собі наслідки світової фінансово–економічної кризи, тимчасово припинив будівництво росіянами власної АЕС поблизу міста Актау. Це пояснюється неврегульованістю питання передачі росіянами прав на інтелектуальну власність.