У відносинах Білорусі та Європейського Союзу настає справжня весна. У четвер Мінськ з офіційним візитом відвідав верховний представник ЄС із зовнішньої політики й політики безпеки Хав’єр Солана. Іспанський єврочиновник зустрівся з президентом Олександром Лукашенком і представниками демократичної громадськості. При цьому лідерів опозиційних партій, які входять у коаліцію об’єднаних демократичних сил, на зустріч із Соланою не запросили.
Головна мета приїзду Хав’єра Солани в Мінськ — переконатися у готовності Білорусі приєднатися до проекту «Східне партнерство». У цьому сенсі єврочиновник оцінив свій візит як «повноцінний і конструктивний». Під час переговорів як президент Лукашенко, так і представники демократичних структур підтвердили готовність сприяти розвитку відносин Білорусі та ЄС, у тому числі і в рамках «Східного партнерства». Лукашенко навіть закликав Солану до подальшої взаємодії на найвищому рівні. «Я б дуже попросив, щоб у взаєминах між Білоруссю і Євросоюзом ми постаралися виключити всяких посередників, особливо тих, які діють недружньо щодо нашої країни. Я маю на увазі посередників як усередині країни, так і за її межами, а їх немало», — сказав білоруський президент.
Верховний представник ЄС прислухався до заклику Лукашенка — із лідерами опозиційних партій Білорусі він так і не поспілкувався. З політичних діячів на зустріч були запрошені тільки Олександр Козулін і Олександр Мілінкевич, але вони не очолюють партійні структури.
«Я думаю, така поведінка Солани спричинена торгом з Лукашенком, якого дуже дратує активність об’єднаних демократичних сил на західному напрямку», — каже в інтерв’ю «УМ» лідер Об’єднаної громадянської партії Анатолій Лебедько. Євросоюз усе далі віддаляється від білоруських опозиціонерів і веде переговори з тими, хто має реальні важелі управління в країні. Єврочиновники практично не звертають уваги на вимоги демсил Білорусі щодо умов діалогу з владою. «Нещодавно були жорстоко розігнані дві опозиційні акції, у Білорусі знову з’явилися політв’язні. Проте Солана приїздить у Мінськ і зустрічається з Лукашенком, — дивується Анатолій Лебедько. — Нам узагалі не зрозуміло, з яким портфелем пропозицій Солана прилітав у Мінськ, практичних наслідків його візиту ми не бачимо».
Що ж до тих політиків, яким таки пощастило зустрітися з верховним представником ЄС, то вони налаштовані більш оптимістично. В інтерв’ю агенції «Белапан» Олександр Мілінкевич заявив, що задоволений візитом єврочиновника в Білорусь і насамперед результатами переговорів щодо програми Східного партнерства. «Вони хотіли б, щоб Білорусь із неї не випала. Головна мета візиту Солани — показати на такому рівні, що вони хотіли б участі Білорусі в цій програмі», — зауважив опозиційний політик. Також Мілінкевич повідомив, що на переговорах із Соланою демократична громадськість закликала ЄС діяти в контактах з офіційним Мінськом за принципом «батога і пряника». «Якщо режим Лукашенка йде на поступки у сфері демократії і прав людини, то такі його дії треба заохочувати», — вважає екс–кандидат у президенти.
ТЕНДЕНЦІЇ
Цей тиждень у Білорусі пройшов під знаком європейської політики. У понеділок до Мінська приїхала делегація Парламентської Асамблеї Ради Європи, у середу — прем’єр–міністр Латвії, у четвер відбувся згаданий візит Хав’єра Солани, а вчора до білоруської столиці прилетіла делегація Європейського парламенту. Спливає термін, який Євросоюз відвів Білорусі для лібералізації політичного життя країни, і європейські політики хочуть на власні очі переконатися, що прогрес у цій сфері справді є.