На цьому тижні Міністерство юстиції повідомило, що банки мають повне право без відповідної постанови суду стягувати із позичальників майно, що виступає предметом застави, при невиконанні умов іпотечного договору. Це повідомлення викликало безліч питань у банківських клієнтів.
Учора Міністерство юстиції повідомило, що позасудове стягнення майна (застави) може бути застосоване лише до іпотечних договорів, які були укладені після 14 січня 2009 року, і лише після того, як Верховна Рада внесе зміни у низку законів України.
Нагадаємо, 23 грудня 2008 року Міністерством юстиції було видано роз’яснення для громадян про те, що примусове стягнення іпотеки можливе лише після відповідного рішення суду. Але через два дні Верховна Рада ухвалила закон, який вносить зміни до Закону України «Про іпотеку», що визначають механізм позасудового стягнення майна банком з позичальника, який порушує умови іпотечного договору. Новий закон набув чинності 14 січня цього року, тому Мін’юст відкликав роз’яснення від 23 грудня 2008 року.
З приводу позасудового стягнення майна з недобросовісних клієнтів банку в Міністерстві юстиції повідомили: «Нові норми можуть бути застосовані лише до іпотечних договорів, укладених після 14 січня 2009 року. Крім того, для практичного застосування нового механізму позасудового стягнення на предмет іпотеки необхідно внести зміни до законів «Про іпотеку», «Про нотаріат», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Оскільки Верховна Рада не внесла відповідні зміни, банк може вилучити заставу у недобросовісного власника іпотечного договору, лише маючи відповідне рішення суду.