У Держкомстаті підрахували: порівняно з січнем минулого року промисловці виробили менше продукції — на 34 відсотки. Причому найменше виробили у січні: за перший місяць роботи в цьому році обсяги виробництва скоротились на 16 відсотків. Таке падіння експерти пояснюють у першу чергу скороченням експорту промислової продукції, з одного боку, і зменшенням внутрішнього попиту на неї — з іншого.
«Якщо простежити динаміку виробництва в порівнянні з січнем минулого року, то показники досить неприємні. По суті, сьогодні ми бачимо результат накопиченого за декілька місяців зменшення обсягів виробництва. І ці 34 відсотки — ознака серйозних негативних явищ», — розповів «УМ» експерт Національного інституту стратегічних досліджень Ярослав Жаліло.
Та не все ще втрачено: промисловість країни може «витягнути» металургія. У порівнянні з груднем минулого року обсяги виробництва в галузі скоротились всього на 4,5 відсотка. «Це означає, що уже в грудні минулого року і в січні поточного спостерігалось певне, хоч і короткотермінове, відновлення контрактів щодо продажу металургійної продукції за кордон», — пояснив Ярослав Жаліло.
Такі ж висновки підтверджують дані по регіонах. Якщо порівняти показники січня цього року з груднем минулого, то найменше промислове виробництво скоротилось саме в «металургійних» областях: Луганській, Дніпропетровській і Донецькій. «Загалом цифри січня не оптимістичні. Але казати про те, що за ними криється певна тенденція, поки зарано», — вважає експерт.
Ще одна тенденція місяця — зменшення інвестицій у державу. Чистий відтік прямих іноземних інвестицій з України в жовтні–грудні становив майже два мільярди доларів — підрахували в Держкомстаті. В попередні ж місяці інвестори активніше цікавились нашою економікою. Так, у третьому кварталі минулого року приріст становив трохи більше мільярда доларів, у другому — 3,5 мільярда.
Загалом же, за підсумками минулого року, іноземні інвестори вклали в українську економіку близько 11 мільярдів доларів, що на 6,1 мільярда доларів більше, ніж у 2007 р. Найбільше зацікавлення проявили країни Європейського Союзу — від них надійшло близько 8,7 мільярда доларів.