24 грудня минулого року хлібопекарі прийшли під стіни Кабінету Міністрів вимагати кращої долі собі і своїй галузі, а згодом вітали один одного з перемогою: урядовці вислухали пекарів і ніби згодилися піти на їхні умови. Однак учора пекарі знов були змушені прийти до Камбіну і вдруге повторити свої гасла. «Наприкінці минулого року було створено робочу групу, ми сиділи за столом із Юлією Володимирівною і домовилися про конкретні заходи, — розповідає голова центрального комітету профспілки працівників харчової промисловості Анатолій Тельник, який тільки–но закінчив свій виступ перед кількома сотнями колег–страйкарів. — Але сьогодні збігає термін, коли Міністерство економіки має право подати його на розгляд уряду. Якщо цього не зробити зараз, то розгляд із бюрократичних причин відкладеться на кілька місяців. За цей час галузь може бути просто знищена». Постанови, про які розповідає Анатолій Петрович, відміняють утручання держави в діяльність хлібопекарів, знімають обмеження на рентабельність цих підприємств, які зараз фіксуються місцевою владою приблизно на рівні двох—трьох відсотків. Крім того, йдеться і про рефінансування валютних кредитів, які через зростання курсу долара давлять на виробників хліба.
Якщо вимоги пекарів не виконають, вони обіцяють уже цього четверга залишити всю Україну без хліба. «Якщо профспілки таке рішення приймуть, наша асоціація його підтримає. Бо тільки таким чином зможемо вижити», — коментує можливість загальноукраїнського страйку хліборобів голова Всеукраїнської асоціації пекарів Володимир Слабовський.
ПРОГНОЗ
Як дорожчатиме хліб
Прогнозувати ціну на хліб, якщо хлібопекарську галузь відправлять у «вільне плавання», не береться поки ніхто. «Хліб зараз продається приблизно за ринковою вартістю з мінімальною рентабельністю. За такої ситуації хліб мусить подорожчати в лютому приблизно на 10 відсотків. Це об’єктивні заходи: бо подорожчав газ, й іншого виходу не маємо», — каже Володимир Слабовський. Відкидає можливість стрімкого подорожчання і пан Тельник: «Сьогодні власники не зацікавлені у підвищенні ціни на хліб — її визначає ринок. Тож ціна хліба зростатиме разом з інфляцією».