У сучасній економіці репутація значить не менше, ніж гроші. В умовах кризи вона взагалі має вирішальне значення. І якщо та чи інша компанія потрапляє під вогонь жорсткої (переважно проплаченої) критики з боку «професійних екологів», «борців за права людини» тощо, чекайте серйозних фінансових втрат. Тож коли податки зменшуються, а українці недоотримують зарплати і пенсії, спритні ділки від громадських організацій набивають власні кишені. Йдеться про громадських активістів, більш відомих як «грантожери».
Типовий приклад, відомий киянам — псевдогромадські організації з боротьби з незаконними будівництвами. Головне у їхній роботі — подати конфлікт приватних інтересів конкуруючих компаній–забудовників як боротьбу «постраждалих громадян» проти «безсоромних загарбників». Часто з будівництва на будівництво кочували одні й ті ж самі особи, з однаковими гаслами. Особливо проявив себе на цьому поприщі лідер «Форуму порятунку Києва» Віталій Черняховський. Але через кризу робота на будмайданчиках стихла, попит на такі мітинги різко впав, і хлопці перекинулися на інші «хлібні теми».
Наприклад, під час підготовки держбюджету–2009 нізвідки з’явилися організації, що закликали то до збільшення, то до зменшення акцизних зборів на вино, пиво, цигарки і пальне. А пан Черняховський був помічений одразу в двох подібних акціях. Спочатку він боровся за подвійне підвищення податків на цигарки разом із маловідомою «Коаліцією за вільну від тютюнового диму Україну». Потім — за зменшення акцизів на вино. В одному випадку активіст боровся за здоровий спосіб життя, а в другому — чомусь про це забув.
А взагалі «грантожери» мало турбуються про результат. Так, у боротьбі проти паління активісти «Коаліції» запропонували таке підвищення акцизів на цигарки, що у Мінфіні одразу забили у дзвони: бо у випадку прийняття цих пропозицій до України хлинула б контрабанда дешевого тютюну. Такої думки дотримується й експерт з економічних питань Центру економічного прогнозування Василь Лановий, який вважає, що різке — фактично ледь не в три рази — збільшення акцизу на цигарки є ризикованим під час світової економічної кризи.
«Те, що запропонували депутати з ініціативи кількох громадських організацій, є сценарієм 1999—2000 рр., а це збільшення контрабанди тютюну з Росії та Молдови, — вважає пан Лановий. — Це створює ризики скорочення робочих місць і втрат держбюджету від недоотриманих податків унаслідок зменшення легального виробництва. Якщо курити, то краще вже українське».
Але переміг здоровий глузд, і в парламенті прийнято альтернативний закон про поступове підвищення акцизних ставок до 2011 року. Завдяки випереджувальному збільшенню фіксованої частини акцизу ціновий вибір для палія зробить цигарки менш доступними. Підтримувати закон, який призведе до зменшення тютюнопаління, закликає депутатів і спікер ВР Володимир Литвин. Але за однієї умови: мають бути враховані норми, які не допустять зростання «контри» цигарок в Україну.
Щоправда, громадських «заробітчан» це мало цікавить. Вони не розуміють, як працює економіка, як і те, що під час кризи потрібно знижувати податки, а не підвищувати. Що й казати, тютюнова галузь дає в бюджет понад п’ять мільярдів гривень щороку, але так звана «Коаліція» існує на гранти, і проблеми держави її не цікавлять.