Саркозі в Багдаді
Президент Франції Ніколя Саркозі вчора здійснив несподіваний візит до Багдада, перший з 2003 року, коли було повалено режим Саддама Хусейна. Цей візит розглядається як важливий крок відбудувати нормальні відносини з Іраком та Сполученими Штатами, зіпсовані відмовою попереднього керівництва Франції підтримати інтервенцію США до Іраку. Тоді стосунки між Парижем та Вашингтоном погіршилися настільки, що американці почали бойкотувати французькі товари. Саркозі, якого супроводжує глава МЗС Бернар Кушнер, зустрівся в Багдаді з президентом Іраку Джалалем Талабані та прем’єр–міністром Нурікі аль–Малікі. Вчора надвечір французька делегація відбула з Багдада до Бахрейну, а звідти — до Кувейту та Оману.
30–річчя ісламської революції в Ірані
Учора Іран відзначив 30–ту річницю перемоги ісламської революції. 10 лютого 1979 року режим тодішнього шаха Ірану повністю припинив спротив революційній гвардії. Відтак Іран зі світської країни перетворився на ісламську. Вчора відбулося багато святкових заходів, зокрема парад та виступ президента Махмуда Ахмадінеджада. Але за атмосферою свята не приховати гіркі факти. Мешканці Ірану ніби здобули свободу, але їхня країна залишається в міжнародній ізоляції, потерпає від економічних проблем, а населення не має політичних та особистих свобод. Нова американська адміністрація посилає сигнали про готовність до діалогу, але президент Ірану не може відмовитися від наступальної риторики та гасла «Смерть Америці».
МВФ і Світовий банк доживають віку?
Міжнародний валютний фонд (МВФ) і Світовий банк нежиттєздатні в умовах світової кризи і потребують радикального реформування, заявив прем’єр–міністр Великої Британії Гордон Браун на економічному саміті, який відбувається в Лондоні. Організатори охрестили саміт «новим Бреттон–Вудсом», що є прямим натяком на нараду світових лідерів 1944 року, на якій було прийнято рішення про заснування МВФ і закладено основи сучасної фінансової системи. «Світові організації, які з’явилися в 1940–х роках, уже неадекватні завданням, що стоять перед нами в 2009 році... Ми повинні серйозно реформувати цю структуру», — сказав Браун. Питання реформування МВФ обговорюватиметься на черговому саміті «Великої двадцятки», який пройде в Лондоні у квітні.
Спочатку відрізали, а потім поміряли
У Великій Британії почали видавати нові паспорти у вигляді пластикової картки з чіпом, де записано багато даних про власника, включно з біометричними. Традиційні паспорти відмінено, тож новими повинні обзавестися всі громадяни Британських островів та чужинці, передусім закордонні студенти. Але днями з’ясувалося, що жодна урядова установа ще не має електронних апаратів для зчитування даних із таких документів. Британське МВС підтвердило, що відповідної апаратури не має також поліція і не скоро її придбає з огляду на фінансові проблеми. З цього хаосу задоволені лише противники нових паспортів, які вважають, що, розмістивши так багато даних про особу в ньому, держава занадто пильно вдивляється в приватне життя громадян.
Проблемний колайдер
Великий адронний колайдер (ВАК) розпочне працювати лише у вересні цього року, тобто майже через рік після виведення його з експлуатації восени минулого року через виявлені технічні негаразди, повідомило керівництво Європейської організації з ядерних досліджень (ЦЕРН). Науковці сподівалися відремонтувати цю гігантську машину до листопада минулого року, потім її запуск було відтерміновано до весни цього року, потім ще раз — до червня. Тепер — уже до осені. Керівництво ЦЕРН повідомило, що впродовж весни та літа вирішено встановити на колайдері нову систему більш надійного захисту. Заміна 53 великих магнітів та встановлення нової системи захисту обійдуться в 14 млн. доларів.
ВАК із моменту спроби виведення на повну потужність та до аварії пропрацював лише дев’ять днів.