Бориспільська рота
Обласна міліція Київщини продовжує підготовку до Євро—2012. Як повідомив «УМ» співробітник прес–служби обласної міліції Юрій Павелко, головне завдання міліції під час проведення майбутнього чемпіонату — забезпечити максимальну безпеку вболівальникам, що будуть прибувати до України. Тому одними з об’єктів посиленої уваги є саме аеропорти, в яких за чотири роки буде найлюдніше.
Нещодавно на одній із нарад у Борисполі заступник начальника Департаменту громадської безпеки МВС Іван Прошковський та громадський помічник міністра внутрішніх справ у Київській області Михайло Терпеливець дійшли згоди в тому, що до міжнародного аеропорту «Бориспіль» потрібно повернути бійців «Беркута». Мовляв, присутність в аеропорту спецзагону міліції може посилити в терміналах порядок та якість безпеки.
У результаті на базі батальйону міліції швидкого реагування Київщини вирішено створити спеціальну роту, яка «працюватиме» виключно в аеропорту. Бориспільські «беркутівці» відрізнятимуться від своїх колег не лише місцем та умовами несення служби, а й формою — обмундирування бійців спецпідрозділу їхні командири обіцяють зробити легшим, зручнішим та комфортнішим. Вибирати є з чого: науково–дослідний інститут Департаменту ресурсного забезпечення МВС уже запропонував цілу низку зразків форми та амуніції. Мовляв, перевірити її на собі до чемпіонату й підкорегувати — часу достатньо. Але не формою єдиною. Бійці майбутнього бориспільського «Беркута» вже проводять специфічні тренувальні операції захоплення злочинців під умовною назвою «Сирена», де відтворюють максимально реальні умови перехоплення автомобіля, постріли з автоматів та оперативні й злагоджені дії групи.
Ти «ультрас» чи фанат?
Минулого тижня в Україні з робочим візитом перебувала делегація експертів ЄС із питань діяльності Національних футбольних інформаційних пунктів. Спілкуючись із ними, представники МВС пообіцяли вже цього року нарешті створити інформаційні пункти для обміну інформацією з країнами Євросоюзу щодо футбольних уболівальників. Така мережа інформаційних пунктів створена по всій Європі і дозволяє швидкий обмін інформацією про пересування вболівальників на міжнародному рівні. Подібні пункти є звичними для нашого партнера по Євро—2012 — Польщі, у чому автор пересвідчився восени 2008 року під час відрядження до Жешува і Кракова в рамках проекту «Партнерство заради миру». Вже за кілька місяців у Польщі очікують на новий закон «Про безпеку масових заходів», де футбольні матчі трактуватимуться окремо від мітингів та концертів.
В України все ще попереду. За словами начальника Департаменту громадської безпеки МВС Володимира Маєвського, наразі у відомстві активно триває робота з формування бази даних осіб, схильних до протиправних проявів під час проведення футбольних матчів (польська поліція користується такими базами даних уже два роки й поставила на облік майже 90% уболівальників. — Ред.). У свої списки «неблагонадійних» фанатів футболу вітчизняне МВС заносить переважно скінхедів та футбольних хуліганів. Але є проблема: наразі в українському законодавстві відсутнє визначення категорій «фанат», «ультрас», «скінхед», «расист».
«Нам цікаво, як у Євросоюзі ведеться профілактична робота, щоб ми могли впровадити у повсякденну діяльність роботу національних пунктів у випадках проведення чемпіонатів, а також міжнародних матчів, — каже генерал–майор міліції Маєвський. — Особливу увагу приділяємо фан–клубам прем’єр–ліги, які є численними і найчастіше виїжджають на футбольні матчі».