Про своє бажання в першу закордонну поїздку вирушити до України патріарх Кирил заявив у неділю, коли був у Смоленську. «Я хотів би відвідати матір міст руських — Київ, нашу давню столицю і центр руського православ’я», — сказав він перед паствою. Допитливі й передбачливі прихожани кинулися вгадувати: коли ж духовний лідер РФ прибуде у притиснуту газовим «непорозумінням» країну? Може, влітку, коли відзначатимуть 300–ліття Полтавської битви? У секретаріаті УПЦ МП «УМ» повідомили, що не знають дати приїзду, та й сама інформація про візит московського патріарха ще не підтверджена. Не відали про конкретну дату і в Київському патрархаті. «Наскільки я зрозумів, патріарх просто висловив бажання приїхати в Україну, — каже прес–секретар КП єпископ Євстратій (Зоря). — Найголовнішої умови для такого візиту, а саме — запрошення від предстоятеля УПЦ Володимира, поки що немає. Хоча він, ясна річ, не відмовиться, якщо Кирил наполягатиме на приїзді». Ще не визріло запрошення і з боку Української Держави. Тим часом, очевидно, керівництво РФ береться за підготовку важливого візиту, щоб намацати або ж удобрити ґрунт для відновлення «духовної влади» на пострадянському просторі. Адже в Україні — понад третина всіх парафій Московського патріархату, боєздатних, як бригади севастопольських матросів.
У переддень інтронізації Кирила РІА «Новості» організувало відеоміст «Москва — Київ» на тему «Україна і Росія при новому патріархові МПЦ Кирилові — разом чи окремо?». Зокрема, міркували, як «уврачєвать розкол». Не згадували тільки, що Українська православна церква, яку очолює Володимир (Сабодан), виникла саме завдяки «розколу» 1992 року. Адже створили її «у відповідь» на проголошення митрополитом Філарета Київського патріархату. На Філарета тоді наклали «анафему». Сьогодні, аби поєднати дві гілки в Україні сущої церкви, слухачі «голосу з Москви» вимагають, аби Київський патріарх перед ними «покаявся». «Особа Філарета сьогодні заважає переговорному процесу», — не приховує викладач Київської духовної академії МП Володимир Бурега.
Єпископ Євстратій переконаний, що риторика нового патріарха щодо «покаяння» київських православних не зміниться. Адже московський Помісний собор проігнорував звернення УПЦ КП, де викладено конструктивні пропозиції щодо об’єднання православ’я в Україні. «Кирил кілька разів озвучував у ЗМІ свою позицію щодо України, — нагадує прес–секретар КП. — Мовляв, розділення УПЦ — це проблема політична, отже, буде подолана, якщо усунути політичні фактори. Цілком згодний, але політичну проблему ми бачимо по–різному. Кирил вважає, що вона — в Києві, а ми — що в Москві. Кирил переконаний, що УПЦ КП «зникне, коли її перестане підтримувати влада». Він упевнений, що в нас, як у Росії, ніщо не відбувається без погодження згори. Але в Україні набагато більше свободи. Київський патріархат існує незалежно від влади». Одним із методів «подолання розколу» в арсеналі нового патріарха є внесення непорозуміння в середовище власне Київського патріархату. Відомо, що Архієпископ Донецький Юрій (Юрчик), який нещодавно скандально «перейшов» із Київського патріархату в Московський, усі свої дії і заяви узгоджував із відділом зовнішніх зв’язків РПЦ, який тоді очолював Кирил.