Сьогодні в 14 із 18 провінцій Іраку проходять загальні парламентські вибори та вибори до місцевих органів самоврядування, повідомляє «Франс пресс». Для країни це друге випробування на демократію. Перші вільні вибори відбулися 2005 року. Сьогоднішнє голосування контролює ООН та 800 спостерігачів. 15 мільйонів іракців із правом голосу мають обрати 440 депутатів національного парламенту з 14,4 тисячі зареєстрованих кандидатів, серед яких — майже чотири тисячі жінок. Кандидатів на місця в радах провінцій та на посади губернаторів, які займаються розподілом закордонної фінансової допомоги на місцеві проекти реконструкції, — ще більше.
Не скрізь в Іраку вибори сприймаються з радістю. У провінції Аль–Анбар, де мешкають переважно суніти, які перебувають у опозиції до проамериканської влади Іраку, на вибори 2005 року прийшли лише 3775 осіб, тобто менше відсотка населення. Отож цього разу на виборчі дільниці, які в цій провінції посилено охоронялися, вчора з’являлися майже винятково військовослужбовці та поліцейські, повідомляє «Франс пресс». Голосування в багатій на нафту провінції Басра було зупинене після бійки між журналістами та охоронцями в’язниці. Журналістів не допустили поспостерігати за волевиявленням в’язнів. У південній шиїтській Насирії поліцейські заарештували... десяток інших поліцейських, які втручалися в процес голосування.
Напередодні дня голосування невідомі вбили кількох кандидатів у депутати та одного працівника виборчої дільниці, тому вчора заходи безпеки було посилено на всіх 1669 дільницях країни. Незважаючи на загрозу замахів, інтерес іракців до виборів великий. Прем’єр–міністр Нурі аль–Малікі заявив, що очікує явку виборців на рівні 70—80 відсотків. Попередні результати парламентських і місцевих виборів будуть відомі приблизно через тиждень, а остаточні офіційні — за місяць.
А ТИМ ЧАСОМ...
«Літаючий черевик» став пам’ятником
За день до виборів у місті Кіркук на півночі Іраку, яке є малою батьківщиною Саддама Хусейна, офіційно відкрито пам’ятник... черевику. Саме тому, яким іракський журналіст Мунтадар аль–Зеїді минулого місяця жбурнув у президента США Джорджа Буша. Скульптурне зображення виготовив зі скловолокна та міді багдадський скульптор Латіх аль–Амарі. Він описав своє творіння як «данину шани гідності іракців».