Україна прагне вже цього року завершити процес приєднання до Договору про європейське енергетичне співтовариство — це дасть можливість частково убезпечитися від «газових війн», подібних січневій. Для більшої прозорості діяльності України Президент Віктор Ющенко заявив про скликання 23 березня інвестиційної конференції з питань модернізації нашої газотранспортної системи. І, нарешті, позаяк ТЕО проекту Євразійського нафтотранспортного коридору на базі нафтогону «Одеса—Броди» вже готове, пропонується об’єднати зусилля України, Польщі, Чехії та інших зацікавлених держав Центральної Європи та Кавказу для практичної реалізації цього довгобуду. Про всі ці наміри глава Української держави поінформував своїх візаві — президента Польщі Леха Качинського та прем’єр–міністра головуючої в ЄС Чехії Мірека Тополанека під час позавчорашньої зустрічі у Вроцлаві (цей саміт замістив собою форум у Давосі, куди Віктор Ющенко відрядив секретаря РНБО Раїсу Богатирьову).
Ініціатор вроцлавського саміту — Польща. Її очільник пояснив потребу в такій зустрічі: «У громадській думці ЄС, у тому числі Польщі та Чехії, побутує теза, що саме Україна значною мірою відповідає за те, що відбулося в першій половині січня». Ця зустріч, на думку пана Качинського, дуже важлива для коригування європейської громадської думки, а також «необхідна після газової кризи, яка, на моє переконання, ще не закінчилася». «На щастя, газова криза не носила військового характеру, — згустив фарби польський президент. І поєднав одним геополітичним вузлом експансію Росії у Грузію у серпні минулого року та нинішню «газову війну». «Це елементи однієї політики — здобути вплив та домінувати, — резюмує Качинський і зауважує, — Газова криза виникла тоді, коли Президент Віктор Ющенко підтвердив прозахідний курс України».
У відповідь український Президент пообіцяв, що європейці отримуватимуть із кожним днем дедалі повнішу інформацію про ситуацію з газопостачанням. І розповів, що наша країна зобов’язалася купувати газ за базовою ціною в 450 доларів, а транспортувати — за 1,7 долара за тисячу кубів на 100 км, що в кілька разів дешевше, ніж ціни на транзит газу в Європі. «Це не є ринковий характер відносин», — цитує Віктора Ющенка офіційний сайт Президента України. Отож «буде великою помилкою громадськості оцінювати цей конфлікт як комерційний, економічний конфлікт — цей конфлікт носив політичний характер».
А ТИМ ЧАСОМ
Німеччина наполегливо вимагає від країн–членів ЄС підтримати план будівництва дном Балтійського моря Північного газопроводу. Вчорашня «Файненшл таймс Дойчланд» у статті під заголовком «Меркель провокує східних європейців» цитує кореспонденцію канцлера Німеччини Ангели Меркель із главою Єврокомісії Жозе Баррозу та прем’єр–міністром Чехії Міреком Тополанеком. Пані Меркель наголошує, що ЄС потребує диверсифікації поставок енергії, про що свідчить останній конфлікт між Росією та Україною. Лист є реакцією на критику Північного газопроводу, висловлену Тополанеком під час недавнього саміту в Будапешті, присвяченого прокладанню через Туреччину газогону «Набукко». Чехія, як і решта центральноєвропейських членів ЄС, чинить рішучий спротив російсько–німецькому Північному газопроводу.