Від’ємне сальдо рахунку поточних операцій торговельного балансу в Україні впродовж минулого року збільшилося порівняно з 2007 роком із 5,3 млрд. доларів до 11,9 млрд. доларів. Про це повідомив перший заступник голови Нацбанку в.о. голови НБУ Анатолій Шаповалов. За його словами від’ємне сальдо поточного рахунку виникло через збільшення дефіциту зовнішньоторговельного балансу до 16 млрд. доларів.
«Збільшення дефіциту (торговельного балансу. — Авт.) вимагає фінансування, — говорить «УМ» Василь Юрчишин директор економічних програм Центру імені Розумовського, — зазвичай це залучення прямих іноземних інвестицій. Під час кризи надходження іноземних інвестицій зменшилося, а капітали із країни продовжували витікати». Як пояснив Василь Юрчишин, одним із проявів дефіциту торговельного балансу стало здешевлення гривні.
Хоча, як стверджує Анатолій Шаповал, ситуація із національною валютою стає керованою. Дійсно, за останні декілька днів гривня трохи закріпила свої позиції, до того ж готівковий курс гривні в комерційних банках та обмінниках наблизився до офіційного. Середній курс купівлі–продажу готівкового долара в комерційних банках становить 7,65—7,80 грн. за долар. На думку експертів, ситуація зі стабілізацією гривні безпосередньо пов’язана з тим, що Нацбанк мав на меті показати Міжнародному валютному фонду, що різниця між офіційним та готівковим курсом долара не дуже велика. Спеціально для цього Нацбанк останнім часом здійснював інтервенції на валютному міжбанку в обсязі 350 млн. доларів для підтримки курсу гривні.
«Стабілізація гривні — явище короткочасне, — стверджує Василь Юрчишин, — і логічного продовження воно не має. Тому що експорт зменшується, а промисловість падає. Тому дуже скоро гривня продовжить падати. Сподіваюся, що не так різко, як минулої осені». Також експерти стверджують, що на дестабілізацію гривні впливають політичні чинники — суперечності між Національним банком та урядом.