Найпрестижніший у колишньому СРСР дитячий заклад відпочинку, Міжнародний дитячий центр «Артек», залишився без фінансування. Керівництво «Артеку» побоюється, що через відсутність коштів цей рік може стати останнім для дитячого табору і майже півтори тисячі працівників залишаться без роботи. Аби добитися фінансової підтримки для свого табору, генеральний директор «Артеку» Борис Новожилов оголосив голодування, через що потрапив до реанімації.
Цього року Борис Новожилов особливо болісно сприйняв відсутність державного фінансування, адже, як він стверджував, у минулі роки держава хоча й брала на себе фінансові зобов’язання щодо утримання «Артеку», але жодного разу їх не виконала. «І в 1998–му, і в 2006–му, і в 2007 роках уряд та Верховна Рада приймали постанови, підписували міжнародні договори, які стосуються допомоги та фінансування центру, але жоден пункт не був виконаний, — заявив Борис Новожилов. — За останні три роки ми не отримували із бюджету країни ні копійки».
На думку деяких працівників дитячого табору, про «Артек» пам’ятають дуже добре. А головне пам’ятають про ту землю, на якій знаходиться табір. МДЦ «Артек» займає площу, яка дорівнює площі Королівства Монако, у найпрестижнішій частині Криму — Велика Ялта. Як повідомив голова правління профспілкового комітету «Артеку» Євген Баженов, працівники дитячого табору перестали отримувати заробітню плату, але продовжують виходити на роботу, незважаючи не те, що цьогорічний зимовий сезон табір не працює. «Ми зуміли вистояти і вижити в бандитські часи, коли нас саджали в машини, вивозили на пустирі, погрожували, вимагали віддати землю, — розповідає Євген Баженов. — Вижили і коли про нас забули. Але цей час ми можемо не пережити. Землю у нас можуть відібрати і поділити». Як розповів Борис Новожилов, за останні два роки «Артек» пережив 600 судових засідань, які стосувалися земельних питань. «Нам вдалося відстояти нашу берегову зону, і не допустити її продажу, але я впевнений, що це ще не все», — говорить Борис Новожилов.
Крім того, директор центру припускає, що владні чиновники зацікавлені, аби «Артек» збанкрутів, щоб знизити вартість землі дитячого табору. Щоправда, «Артек» і так на межі банкрутства — у 2007 році Господарський суд АР Криму вже порушував справу щодо банкрутства Міжнародного дитячого центру «Артек». Приводом для такого рішення став позов будівельної компанії «Професіонал», яка стверджує, що «Артек» заборгував їй 440 тис. грн. за реконструкцію пансіонату «Гліцинія». Комісія з банкрутства була змушена розглянути питання щодо призначення арбітражного управляючого, однак остаточне рішення все ж відклала до «кращих часів».
На захист «Артеку» поки що став лише міністр у справах сім’ї, молоді та спорту Юрій Павленко, який направив додатковий бюджетний запит щодо збільшення держзамовлення на оздоровлення дітей в «Артеку» на 30 млн. грн. «На жаль, затверджений Держбюджет дозволяє фінансувати в 2009 році відпочинок лише 4000 дітей. На це передбачено 20 млн. грн. Але для нормального функціонування «Артеку» цього замало», — говорить Юрій Павленко.
Досі «Артек» виживав за рахунок комерційних путівок. Але цього року її вартість становить у середньому 15 тис. грн. Не важко здогадатися, що в умовах економічної кризи попит на них зменшиться. Тому доля «Артеку» буде залежати винятково від держзамовлень.